18:56 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Välisuudised
lühendatud link
MH17 katastroof (29)
7620

Kaheksa Hollandi parlamendi fraktsiooni nõudsid Ukraina rolli põhjalikku uurimist Boeingi lennuõnnetuses (lennu MH17) Donbassi kohal. Eriti muretsevad hollandlased küsimuse pärast, miks keegi sõjatsooni kohal õhuruumi ei sulgenud.

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik. Ukraina roll MH17 juhtumis tõstatab küsimusi mitte ainult Moskvas või Kuala Lumpuris – Hollandi parlamendis võib nüüd samuti kuulda üleskutseid kontrollida Ukraina ametivõimude seotust Malaisia Boeingu õnnetusega Donbassis.

Samal ajal väidab välisminister Stef Blok "poliitkorrektselt", et ta ei näe selliseks kontrolliks "seaduslikke aluseid". Ta rõhutas ka, et niisugune uurimine on täis mitmeid raskusi, mis seotud nii Ukraina kui ka Venemaa koostöövajadusega. Samas ei välistanud Blok kontrolli võimalust.

Venemaa senaator Aleksei Puškov ütles Hollandi saadikute nõudmist Twitteris kommenteerides, et tekkinud on Kiievi jaoks ohtlik olukord.

"Hollandi parlament nõudis, et valitsus uuriks Ukraina rolli Boeing MH17 katastroofis. Kiievi jaoks on see väga ohtlik. "Siiani oli Ukraina läänes kaitstud kui "keisri abikaasa", kes on väidetavalt väljaspool igasugust kahtlust. Kui aga toimunut vähegi tõsisemalt uurida, selgub paljugi üllatavat," kirjutas senaator.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, kukkus 17. juulil 2014 Ukraina sõjaväe ja Donetski rahvavabariigi (DPR) konfliktipiirkonnas alla Malaisia lennufirma Boeing 777, mis lendas reisil MH17 Amsterdamist Kuala Lumpurisse. Hukkusid kõik pardal olnud 298 inimest.

Rahvusvaheline uurimisrühm (JIT) väidab, et lennuk tulistati alla raketiga, mis startis Venemaale kuuluvat õhutõrjesüsteemist "Buk" Donetski vabariigi territooriumilt.

Samal ajal tulistati rakett Vene sõjaväe ekspertide leidude järgi hoopis Ukraina armee kontrolli all olevalt territooriumilt ja ka rakett ise oli arvel Ukraina NSV-s asunud väeosas.

Venemaa välisministeerium on korduvalt rõhutanud, et Moskval on põhjust JIT uurimisrühma järelduste objektiivsuses kahelda.

Ministeerium märgib, et Vene pool peab rühma töömeetodeid läbipaistmatuiks ning juhib tähelepanu Venemaa poolelt saadud olulise teabe eiramise lubamatusele.

Ka Malaisia president soovib näha uusi materjale, mida on leidnud ka sõltumatu saksa uurija ning mida JIT samuti ignoreerib.

Malaisia reisilennukiga Boeing 777-200 lennul MH17 toimunud katastroofi uurimine
© RIA Novosti .
Malaisia reisilennukiga Boeing 777-200 lennul MH17 toimunud katastroofi uurimine

Lugege lisaks:

Teema:
MH17 katastroof (29)

Samal teemal

MH17 katastroof
Tagid:
uurimine, Boeing MH-17, Venemaa, Ukraina, Donbass, Malaisia

Peamised teemad