19:16 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
Greta Thunberg — uus mõistatus (8)
304 0 0

Rootsi koolitüdruk, keskkonnaaktivist Greta Thunberg pälvis rahvusvahelise laste rahupreemia, mida annab välja laste õiguste kaitsega tegelev organisatsioon KidsRights.

TALLINN, 6. oktoober — Sputnik. Selle organisatsiooni veebilehel ilmunud teadaande kohaselt pälvis koos Gretaga rahupreemia ka noor Kameruni inimõiguslane Divina Maloum, kes algatas oma riigis liikumise Children for Peace tõstmaks laste teadlikkust relvarühmitustest ja kutsumaks neid üles aktiivsemalt osalema Kamerunis rahu ülesehitamises, vahendab RIA Novosti.

© Ruptly
Greta Thunberg — uus mõistatus poliitikutele

"Kahtlemata mõjutab nii Greta kui ka Divina paljude laste tulevikku. Nad on õigusega laste rahupreemia valdajad," teatas organisatsiooni asutaja ja ekspertkomisjoni esimees Marc Dullaert.

16-aastane Rootsi keskkonnaaktivist  Greta Thunberg hakkas 2018. aastal koolitundide asemel käima Rootsi parlamendi juures valitsusele esitatud nõudmisega tugevdada meetmeid võitluseks kliimamuutuste vastu. Tema algatusest kujunes välja rahvusvaheline liikumine – reedesed kliimastreigid Fridays For Future.

Грета Тунберг во время одиночного пикета против изменения климата у здания парламента в Стокгольме. 30 ноября 2018
© AFP 2019 / HANNA FRANZEN
Greta Thunberg

Rootsi koolitüdruk pidas ÜRO tippkohtumisel kliimaküsimustes sedavõrd emotsionaalse kõne, et nüüd pajatatakse temast oma postitustes ka presidendid ja lubavad koguni söekaevandamise 2050. aastaks lõpetada. 

New Yorki ÜRO tippkohtumisele sõitis Greta erilise heitmevaba jahtlaevaga. Lennukiga ta ei lenda ning seda ei tee ka tema vanemad. Kinnitades, et seda põhimõtteliselt, sest lennukid saastavad keskkonda, kuid enamik sotsiaalvõrgustike kasutajaid kahtleb selles sügavalt. 

On oletusi, et Greta Thunberg kujutab endast tegelikult globaalsetel eesmärkidel loodud PR-projekti. Kes võiks seista tavalise kooliplika selja taga, seda vaadake meie videost.

Valitsustevahelise kliimamuutuste ekspertgrupi (IPCC) hinnangute kohaselt peab inimkond oluliselt vähendama CO2 heitmeid, et vältida kliimasoojenemist enam kui 1,5 kraadi võrra. Ent ainult 12 riiki on senimaani ametlikult kinnitanud oma kohustusi heitmete vähendamisel.

Rahvusvaheline organisatsioon KidsRights loodi 2003. aastal, omal ajal on laste rahupreemia pälvinud Pakistani inimõiguslane ning Nobeli preemia laureaat Malala Yousafzai.

Loe lisaks: 

Greta Thunbergi jälgedes — järjekordne kliimastreik Tallinnas

Teadlane: katastroofiliste muutuste ärahoidmiseks on veel kümme aastat

Toimusid piketid võimude poolt kliimasoojenemise mahavaikimise vastu

Teema:
Greta Thunberg — uus mõistatus (8)
Tagid:
preemia, keskkond, Greta Thunberg, Rootsi

Peamised teemad