17:25 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
69 0 0

Venemaa senaatori Aleksei Puškovi sõnul on Ameerika poole tegevus Venemaa Riigiduuma saadiku Inga Jumaševa kinnipidamisel ja ülekuulamisel ebaseaduslikud ja sellele järgnevad kindlasti vastusammud.

TALLINN, 7. oktoober — Sputnik. Venemaa senaator Aleksei Puškov kommenteeris Riigiduuma saadiku Inga Jumaševa ülekuulamist USA eriteenistuste poolt New Yorgi lennujaamas.

Washington keeldus teadlikult ÜRO-sse sõitvatele Venemaa diplomaatidele ja delegatsioonide liikmetele viisade andmisest ning on nüüd hakanud tegelema Venemaa seadusandliku võimu esindajate – Riigiduuma liikmetega. Sellisel tegevusel saavad aga kindlasti olema tagajärjed.

Puškov nõustus Riigiduuma asespiikri Sergei Neveroviga, kes seadis kahtluse alla Venemaa parlamendiliikmete osalemise otstarbekuse Ameerika Ühendriikides toimuvatel üritustel.

Mis New Yorgis juhtus

Venemaa suursaadik USA-s Anatoli Antonov selgitas, et USA mittetulundusühingu kutsel rahvusvahelisele foorumile "Fort Rossii Dialoog" saabunud Riigiduuma saadik Inga Jumaševalt võeti New Yorgi lennujaamas ära dokumendid.

Jumaševa viidi eraldi ruumi, kus end FBI ohvitserina tutvustanud mees hakkas talle "ebaselgeid ja vastuvõetamatuid küsimusi " esitama. Tund hiljem pakkus ta saadikule võimalust vestlust jätkata kohvikus.

Посол Росии в США Анатолий Антонов.
© Sputnik / Владимир Песня
Venemaa suursaadik USA-s Anatoli Antonov

Venemaa saatkond saatis Riigidepartemangule protestinoodi, milles nõuti olukorra selgitamist. Välisministeerium nimetas Jumaševa ülekuulamist "järjekordseks vaenulikuks aktsiooniks" Moskva vastu.

"Väljendame seoses USA võimude tegevusega resoluutset protesti. Moskva on juhtunust sügavalt nördinud," öeldakse saatkonna kommentaaris.

Saadikul oli diplomaatiline pass

Riigiduuma rahvusvaheliste suhete komisjoni juht Leonid Slutski nimetas USA eriteenistuse käitumist saadik Jumaševa suhtes absoluutselt ebaseaduslikuks.

Ta tuletas meelde, et Jumaševa on Riigiduuma rahvusvaheliste suhete komitee liige ja temal, "nagu kõigil saadikutel on diplomaatiline pass".

"Seetõttu pean FBI ametnike poolt Jumaševa tunnipikkust kinnipidamist absoluutselt ebaseaduslikuks. Venemaa saatkond USA-s on juba saatnud protestinoodi. Ootame Ameerika võimude reaktsiooni ja selgitusi," ütles Riigiduuma komitee juht lõpetuseks.

Riigiduuma spiiker Vjatšeslav Volodin ütles omakorda, et Washington rikkus oma rahvusvahelisi kohustusi. Tema sõnul on Ameerika eriteenistuse tegevus küüniline provokatsioon.

Sputnik Eesti on juba teatanud, et USA võimud ei andnud mõni aeg tagasi New Yorgis mitmele ÜRO Peaassamblee töös osalevatele Venemaa delegatsiooni liikmele sissesõiduviisasid.

Nii ei antud viisat Riigiduuma rahvusvaheliste suhete komisjoni esimehele Leonid Slutskile ja Venemaa Föderatsiooninõukogu rahvusvaheliste suhete komisjoni juhile Konstantin Kossatšovile. Ameerika pool põhjendas viisa andmisest keeldumist "tehniliste põhjustega".

Moskvas nimetati sellist käitumist talumatuks. Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova nimetas juhtunut Ameerika Ühendriikide "ennekuulmatu lugupidamatuse näiteks" ÜRO liikmete suhtes. Tema sõnul räägime "järjekordsest suveräänsete riikide ja rahvusvaheliste organisatsioonide õiguste ignoreerimise aktist".

Lugege lisaks:

Samal teemal

"Ole sina siil või ole sina madu": Puškov naeris välja Eesti presidendi avalduse
Moskva vastus Trumpile suhete parandamise asjus
Senaator Puškov kommenteeris Hispaania hävitaja intsidenti Otepääl
Küsimus on selles, kuidas öelda: Puškov tuletas Kaljulaidile meelde "okupatsiooni" ütlust
Tagid:
kinnipidamine, saadik, USA, Riigiduuma, Venemaa

Peamised teemad