18:27 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Välisuudised
lühendatud link
54 0 0

New York Times rääkis oma lugejatele spetsiaalse salaüksuse olemasolust Venemaal, mille eesmärgiks on destabiliseerida olukorda Euroopas. Venemaal omakorda heidetakse ameeriklaste uute "sensatsiooniliste paljastuste" üle avalikult nalja.

TALLINN, 9. oktoober — Sputnik. Skripalide juhtum, muutused Moldova poliitikas, Bulgaaria relvakaupmehe mürgitamine ja riigipööre Montenegros – need on vaid lühike loetelu toimingutest, mida ülisalajasele GRU eriüksusele The New York Timesi poolt omistatakse. Venemaal on juba välja pakutud, et NYT segab tegelikkust ilmselgelt Hollywoodi märulifilmidega.

Kellatorni hävitasid samuti "GRU agendid"

Tiraažilt teisel kohal olev USA väljaanne The New York Times otsustas end huvitavamaks muuta uute, kindlat populaarsust tagavate artiklitega "salapärasest ja üdini kurjast" GRU-st, mille nimetuse taha välismaised meediaväljaanded suruvad tavaliselt lisaks Venemaa relvajõudude peastaabi peavalitsusele ka kõik muud Venemaa eriteenistused.

Ameerika ajakirjanike teatel koolitatakse üksuse "29155" agente riigipöördeid korraldama ja mis kõige hirmsam, ka tapma. Salajane üksus olla väidetavalt tegutsenud vähemalt kümme aastat ja asub Moskva idaosas spetsiaalses väljaõppekeskuses nr. 161, ehkki Lääne luureagentuurid avastasid selle alles nüüd.

Владимир Путин во время посещения штаб-квартиры Главного разведывательного управления (ГРУ) Генерального штаба Вооруженных Сил России, ноябрь 2006 года
© Sputnik / Дмитрий Астахов
Vladimir Putin külastab Venemaa relvajõudude peastaabi luure peavalitsuse (GRU) peakorterit 2006. aasta novembris

Üksuse"29155" "teenetepagasisse" paigutas NYT nii sensatsioonilise Skripalide juhtumi Briti Salisburys kui ka Moldova poliitikas toimunud muudatused, Bulgaaria relvakaupmehe Emilian Gebrevi mürgitamise ja isegi riigipöörde (katse – Toim.) Montenegros. "29155" superagendid on kõik väidetavalt Afganistani, Tšetšeenia ja "Ukraina" sõdade veteranid.

"Tõendite" tase on tõeliselt muljetavaldav

"Unustasime, kui halastamatud võivad venelased oma olemuselt olla," kommenteeris seda teavet pensionile läinud luureohvitser ja endine USA sõjaväeatašee riigi Venemaa saatkonnas Peter Zvak, kes tunnistas siiski ausalt, et ta "ei ole grupi "29155" olemasolust teadlik".

В здании ЦРУ
© AP Photo / J. Scott Applewhite
CIA hoones

On tähelepanuväärne, et hiljutises kõnes "Venemaa ohust" ei maininud kõigest Venemaaga seotust ülihästi informeeritud Briti välisluureteenistuse MI-6 juht Alex Younger samuti sõnagi üksuse "29155" olemasolust.

Väidetavalt kinnitas ameerika väljaandele edastatud teavet üksuse olemasolu kohta vaid üks "anonüümne pensionile läinud GRU veteran".

Esimesed Stingerid ilmusid Afganistani vastupanuvõitlejatel 1986. aasta septembris
© AP Photo / David Stewart Smith

"Need, kes seal teenisid, olid tõsised poisid," lausunud ta tõsisel ilmel, lisades, et selle eriüksuse agendid on spetsialiseerunud pettemanöövritele, lõhkamistele, tapmistele ja ükskõik millele.

Veel ühe "tõendusmaterjalina" tsiteeris NYT taas anonüümse "vene blogipidaja" fotosid, millel on väidetavalt kujutatud üksuse "29155" "endises peakorteris" asunud relvahoidlat koos "lugematu hulga" välismaiste tulirelvadega: Belgia snaipripüsside FN-30, Saksa G3A3, Austria AUG, Steyr ja ameeriklaste M16-ga. Anonüümne "GRU pensionär" mõistagi kinnitas avaldatud fotode "autentsust".

Puškov: NYT ajab tegelikkuse filmistsenaariumidega segamini

Venemaa Föderatsiooninõukogu senaator Aleksei Puškov juba võrdles lääne meedia teateid Euroopat destabiliseerivate Venemaa eriteenistuste salaüksuste kohta kehva põnevusfilmi stsenaariumiga.

Председатель комиссии Совета Федерации РФ по информационной политике Алексей Пушков
© Sputnik / Владимир Федоренко
Vene Föderatsiooninõukogu infopoliitika komisjoni esimees Aleksei Puškov

Oma sotsiaalmeedia lehel märkis Puškov sarkastiliselt, et NYT kirjeldatud GRU sabotaažiüksus on "sedavõrd salajane, et selle toimingutest ei tea isegi Venemaal mitte keegi midagi."

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et GRU-d pole Venemaal eksisteerinud tervelt üheksa aastat – pärast seda, kui 2010. aastal Vene Föderatsiooni relvajõudude peastaabi peavalitsus (GUGŠ) loodi. Sellest hoolimata elab lühend "GRU" lääne meedias nüüdseks pikka aega iseseisvat elu.

Lugege lisaks:

Samal teemal

NYT: Venemaa kollitatud tilluke Eesti koolitab rahvast sissisõjaks
Kaval plaan kukkus läbi: GRU ei suutnud Suurbritanniat päästa
Spioonimaania Eestis: koodi veetakse autos, lugu meenutatakse märkmikust
Iga Venemaa emigrant on agent: tõendid
Tagid:
poliitika, Euroopa, CIA, GRU, Nyt

Peamised teemad