21:33 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Välisuudised
lühendatud link
Türgi sõda kurdide vastu (30)
14610

Türgi president Recep Tayyip Erdogan ütles, et ei luba kunagi terroristidel Süüria põhjaosas oma riiki luua ega istu nendega läbirääkimistelaua taha. USA üksused on jäänud vaenupoolte vahele.

TALLINN, 14. oktoober — Sputnik. Kommenteerides Süürias Eufrati jõest idas toimuva terrorismivastase operatsiooni "Rahuallikas" kulgu, ütles Erdogan, et Türgi armee on neutraliseerinud peaaegu 500 terroristi ja rohkem kui 250 panid ise relvad maha.

Operatsiooni esimese viie päevaga tapeti kaks Türgi sõdurit ja 16 opositsioonilise Süüria Rahvusarmee võitlejat, lisas Türgi liider. Erdogani sõnul on Türgi jaoks oluline operatsiooni lõpuleviimine võimalikult väikeste kaotustega.

Erdogan rõhutas, et Türgi ei luba terroristidel luua Süüria põhjaossa riiklikku moodustist ja sellepärast ei istu ta nendega ka läbirääkimistelaua taga.
Türgi riigipea sõnul jätkatakse operatsiooni "Rahuallikas" seni, kuni terrorioht Süüria põhjaosas on täielikult likvideeritud, mis tagab ühtlasi Süüria põgenike vabatahtliku ja ohutu tagasipöördumise kodumaale.

Samal ajal tunnistas USA kaitseminister Mark Esper, et USA väed sattusid Süürias lõksu, nad on jäänud Süüria ja Türgi üksuste vahele, olukord on kohutav ja halveneb iga tunniga.

© AP Photo / Chuck Burton
USA kaitseminister Mark Esper
Tema sõnul on tekkinud olukord "kohutav" ning " halveneb iga tunniga". Esper väitis, et nii Türgi kui Süüria kurdid, kelle vastu Türgi väed rünnakut alustasid, on ameeriklaste liitlased terrorismivastases võitluses. Esper lisas, et USA kutsub Türgi presidenti Recep Tayyip Erdogani üles agressiooni lõpetama.

"Türgi liigub sügavamale Süüria territooriumile rünnates kurde ja tappes tsiviilisikuid, samal ajal jättis USA kurdid vaenlasega üksi," kommenteeris Ameerika peavoolumeedia nördinult kaitseministri avaldust.

Sputnik Eesti kirjutas juba, et 9. oktoobril teatas Türgi president Tayyip Erdogan Süüria põhjaosas operatsiooni "Rahuallikas" alustamisest Kurdistani Töölispartei ja ISISE * terrorirühmituste vastu. Türgi lennuvägi ründas samal päeval riigi piiril asuvat Ras al-Aini ja mitmeid teisi Süüria linnu. Veidi hiljem kuulutati algas maaväeoperatsioon. Kurdide rühmitusi seni toetanud USA tõmbas oma üksused piirkonnast välja.

Türgi vägede sissetung Süüria territooriumile põhjustas läänemaailma üldsuse äärmiselt negatiivse reaktsiooni.

Damaskus on Türgi okupatsioonipoliitika Süüria põhjaosas korduvalt hukka mõistnud, kuid käitus sedapuhku vaoshoitult. Venemaa teatas, et Türgi peaks vältima tegevust, mis võiks segada 2011. aastast kestnud Süüria konflikti lahendamist, kuid möönis Ankara õigust enesekaitsele.

Moskva sõnul on "rahu ja stabiilsus selles piirkonnas asuvate Süüria suveräänsete alade saavutatav ainult tõhusa ja vastastikku lugupidava dialoogi kaudu riigi valitsuse ja kurdide vahel, kes on samuti Süüria ühiskonna lahutamatu osa".

Venemaa välisministeerium kinnitas oma valmisolekut edendada niisugust dialoogi ja astuda samme piirkonna riikide suhete normaliseerimiseks.

Lugege lisaks:

Teema:
Türgi sõda kurdide vastu (30)

Samal teemal

Türgi ründas kurdi rahvakaitseväge — Trump on maruvihane — video
Kuidas reageerib Venemaa Türgi sissetungile Süüriasse
Türgi sõjaline operatsioon Põhja-Süürias: selle eesmärgid ning mõju USA-le
Carte ja blanche. USA tõmbas Türgile piirid
Tagid:
sõda, USA, Türgi, kurdid, Süüria

Peamised teemad