04:54 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
Krimm Venemaa koosseisus (98)
10421

Erinevates riikides, sealhulgas Eestis elava Ukraina diasporaa esindajad kutsusid üles tunnustama Krimmi taasühinemist Venemaaga ja tühistama Krimmi suhtes kehtestatud sanktsioonid.

TALLINN, 15. oktoober — Sputnik. Simferoopolis toimunud ümarlaual "Krimmi ukrainlaste koostöö välismaal elavate kaasmaalastega" osalenud erinevates riikides elavad ukrainlased kutsusid üles tunnustama piirkonna taasühinemist Venemaaga ja tühistama poolsaare elanikele kehtestatud ebaseaduslikud ja inimõigusi piiravad sanktsioonid, edastab RIA Noovsti.

Ukraina kogukonna esindajad erinevatest riikidest saabusid pühapäeval, 13. oktoobril tutvumisvisiidile Krimmi.

Delegatsiooni kuulusid Poola, Kasahstani, Moldova, Valgevene, Saksamaa, Kõrgõzstani, Gruusia, Bulgaaria, Eesti, aga ka Donetski ja Luganski rahvavabariikide elanikud.

Esmaspäeval toimus Simferoopolis nende osalusel ümarlauaarutelu "Krimmi ukrainlaste koostöö välismaal elavate kaasmaalastega".

"Ukraina elanike osana kutsume rahvusvahelist üldsust üles tunnustama Krimmi Vabariigi rahvusvahelise õiguse normidele vastavat taasühinemist Venemaa Föderatsiooniga, mõistma hukka Krimmi Vabariigi ja Sevastoopoli linna vastu suunatud majandus-, kaubandus- ja finantsblokaadi poliitika ning tühistama nende piirkondade ja sealsete elanike, sealhulgas ukrainlaste vastu suunatud poliitilised ja majanduslikud sanktsioonid, mis rikuvad põhilisi inimõigusi – sealhulgas õigust arengule ja liikumisvabadusele," öeldakse ümarlaua resolutsioonis.

Ümarlaual osalejad märkisid, et Krimmis toetatakse tegelikult ukraina keelt ja Ukraina rahvuskultuuri ning nõudsid poolsaare olukorra objektiivset hindamist. Samuti soovitasid Krimmi võimud pöörduda Venemaa valitsuse poole palvega luua rahvusvaheline ühiskondlike organisatsioonide liit "Venemaa-Ukraina".

Krimmist sai taas Venemaa osa pärast seal 2014. aasta märtsis toimunud referendumit, kus 96,77% Krimmi valijatest ja 95,6% Sevastoopoli elanikest hääletas Venemaaga taasühinemise poolt. Krimmi võimud korraldasid referendumi pärast 2014. aasta veebruaris Ukrainas toimunud riigipööret. Ukraina peab Krimmi endiselt endale kuuluvaks, kuid ajutiselt okupeeritud territooriumiks.

Krimmi küsimus on lõplikult suletud

Viis aastat pärast Venemaaga taasühinemist on Krimm Venemaa piirkondade sotsiaal-majandusliku arengu pingereas 40. kohal, tema majandusnäitajad kasvavad aasta-aastalt.

Märkimisväärse tõuke poolsaare majandusarengule andis Krimmi silla valmimine.

Venemaa juhtkond on korduvalt selgitanud, et Krimmi elanikud hääletasid Venemaaga taasühinemise poolt demokraatlikult, järgides täielikult rahvusvahelist õigust ja ÜRO põhikirja. Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul on Krimmi küsimus "lõplikult suletud".

Lugege lisaks:

Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)

Samal teemal

Kui palju välismaalasi on Krimmi poolsaart aasta algusest peale külastanud
Moskvas vastati USA riigisekretäri avaldusele Krimmi kohta
Zahharova võrdles USA Gröönimaa ostu ideed Krimmi tagastamisega
Politoloog: Krimmi valimisi taunivad vaid iseseisvusetud riigid
Miks Pompeo silmis on Krimm midagi muud kui Golanid
Tagid:
ümarlaud, tühistamine, majandussanktsioonid, tunnustamine, ukrainlased, Krimm

Peamised teemad