12:47 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Välisuudised
lühendatud link
Türgi sõda kurdide vastu (30)
48 0 0

USA president Donald Trump ei pea vajalikuks kaitsta Süüria kurde Türgi relvajõudude pealetungi eest – niipea kui nende endi loodud olukord "teravaks muutus", pani ta edasise vastutuse toimuva eest mängleva kergusega Damaskuse õlgadele.

TALLINN, 16. oktoober — Sputnik. Süüria linnad, mida varem kontrollis Kurdi autonoomne administratsioon, on sunnitud Damaskuselt Türgi rünnaku eest kaitset paluma. USA distantseerus konfliktist – president Donald Trump teatas sotsiaalvõrgustikes, et USA väed ei ole kohustatud "oma vaenlase maad kaitsma".

"Pärast sajaprotsendilist võitu ISIS-e* kalifaadi üle tõmbasin ma põhimõtteliselt meie väed Süüriast välja. Las Süüria ja Assad kaitsevad ise kurde ja võitlevad Türgiga oma maa eest. Ma ütlesin oma kindralitele: miks peaksime meie võitlema Süüria ja Assadi nimel, et oma vaenlase maad kaitsta?" kirjutas Trump Twitteris.

Ta märkis ka, et on rahul kõigiga, kes soovivad Süürial kurde kaitsta aidata, "olgu see siis Venemaa, Hiina või Napoleon Bonaparte". "Ma loodan, et nendega on kõik korras, aga meie asume neist 7 tuhande miili kaugusel!" teatas USA president.

Varem, nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, tunnistas USA kaitseminister Mark Esper, et USA kutsumata külalistena Süürias asuvad väed sattusid lõunast läheneva Süüria armee ja lõuna poole liikuva Türgi väekontingendi vahele lõksu.

Ta nimetas olukorda kohutavaks, väites, et nii Türgi, kui Süüria kurdid, kelle vastu Türgi väed rünnakut alustasid, on USA liitlased.

Samal ajal leiab sõdimishimuline Ameerika peavoolumeedia, et Washington, tuues oma üksused riigist välja, jätsid tegelikult kurdid oma vaenlasega üksi.

Американский патруль в Сирии
© REUTERS / -
Ameerika patrull Süürias

Toimuva taustal teatasid mitmed Süüria asulad Aleppo, Rakka ja Hasaka provintsis Süüria suveräänsuse taastamisest oma territooriumil, kuna Kurdi "Kirdealade Autonoomne Administratsioon", olles kaotanud USA ja teiste lääneriikide toetuse, ei suuda elanikkonda kaitsta ega humanitaarabi probleeme lahendada.

Süüria kurdid teatasid ka Damaskusega saavutatud kokkuleppest Süüria vägede saatmiseks kogu Türgi piiri äärde, et Ankara vägede rünnakut tõrjuda.

"Rahu allika" nimeline sõjaline operatsioon

9. oktoobril 2019 käivitas Türgi Süüria põhjaosas sõjalise operatsiooni "Rahu allikas" Kurdi relvastatud rühmituste ja Islamiriigi terrorirühmituse* vastu.

Ankara eesmärk on luua Süüria-Türgi piirile puhvertsoon, kuhu õnnestumise korral plaanitakse paigutada Türgis asuvad Süüria põgenikud.

Erinevalt muude NATO liikmesriikide sõjategevusest Kurdide aladel põhjustas Türgi vägede sissetung Süüria Araabia vabariigi territooriumile "rahvusvahelise üldsuse" äärmiselt negatiivse reaktsiooni – USA ja Euroopa Liit, sealhulgas Eesti, mõistsid sõjalise operatsiooni hukka.

Damaskus, kes on varem Türgi okupatsioonipoliitika Süüria põhjaosas korduvalt hukka mõistnud, suhtub sedapuhku toimuvasse arusaamisega. Venemaa ütles omalt poolt, et Türgi peaks vältima tegevusi, mis võiksid segada alates 2011. aastast kestnud Süüria konflikti lahendamist.

*Venemaal keelatud terroristlik organisatsioon

Lugege lisaks:

Eesti, USA ja "euroviisik" mõistsid hukka Türgi sõjalise operatsiooni Süürias

Erdogan ähvardab avada piirid Süüria põgenikele

Türgi sõjaline operatsioon Põhja-Süürias: selle eesmärgid ning mõju USA-le

Teema:
Türgi sõda kurdide vastu (30)

Samal teemal

Türgi sõda kurdide vastu
Tagid:
pealetung, Donald Trump, kurdid, USA, Süüria, Türgi

Peamised teemad