08:59 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Välisuudised
lühendatud link
Kataloonia referendum (43)
72 0 0

Kataloonia pealinnas Barcelonas ei lakka iseseisvuse pooldajate protestid. Püstitati barrikaade, süüdati autosid, registreeriti arvukalt kokkupõrkeid politseiga.

TALLINN, 17. oktoober – Sputnik. Ööl vastu neljapäeva, 17. oktoobrit puhkesid Kataloonia pealinna Barcelona kesklinnas tänavarahutused uue jõuga.

Nagu RIA Novosti Hispaania meediale viidates teatas, püstitasid tänavaprotestides osalejad barrikaade, süütasid prügikonteinereid, autosid ja mootorrattaid.

Barcelona linnapea Ada Colau sõnul põleb linnas vähemalt 40 tulekahju.

Barcelona raekoja ees toimusid meeleavaldajate ja politsei vahelised kokkupõrked. Radikaalid pildusid ahelas seisvaid politseinikke purkide, pudelite, kivide ja muude esemetega.

On juhtumeid, kui demonstrandid viskasid korrakaitseametnike pihta isegi "Molotovi kokteile". Samal ajal said kohaliku meedia teatel kaks meeleavaldajat löögi Kataloonia korrakaitsjate autodelt.

Vastuseks radikaalide tegevusele kasutasid korrakaitsjad kumminuiasid, pisargaasi ja suutsid protestijad kesklinnast välja tõrjuda. Kokkupõrked politseiga toimusid ka Gironas, Lleidas, Tarragonas, Sallentes ja Silsis.

Barcelona miitingul, mis leidis aset 16. oktoobri pärastlõunal radikaalse organisatsiooni "Vabariigi kaitsekomitee" algatusel ja rahutustega lõppes, osales 22 000 inimest, teatas linna politsei.

Reedeks, 18. oktoobriks kuulutati Kataloonias välja üldstreik. Alates kolmapäevast, 16. oktoobrist saabuvad provintsi viiest erinevast linnast Barcelonasse meeleavaldajate kolonnid.

Беспорядки в Барселоне
© REUTERS / ALBERT GEA
Rahutused Barcelonas

Madrid Kataloonia iseseisvuslaste vastu

Praegused massimeeleavaldused algasid Kataloonias tänavu 14. oktoobril pärast seda, kui Hispaania ülemkohus mõistis kaksteist Kataloonia poliitikut süüdi 2017. aasta ebaseaduslikul iseseisvusreferendumil osalemises.

Madridi ja Kataloonia vahelisel konfliktil on sajanditepikkune ajalugu. Pärast provintsi liitmist Hispaania kuningriigiga algas Kataloonia iseseisvusliikumine.

Tallinnas toimus Kataloonia iseseisvust toetav meeleavaldus
© Sputnik / Владимир Новиков

Ülestõusud puhkesid korduvalt ja kohalikud võimud üritasid Hispaaniast eralduda. Lõpuks kuulutas Kataloonia 2017. aasta oktoobris toimunud rahvahääletuse tulemuste põhjal välja oma suveräänsuse. Madrid saatis meeleavaldajate rahustamiseks kohale politsei ja armee.

Kataloonias elab 7,5 miljonit inimest, neist umbes 35% on etnilised katalaanid, kelle emakeeleks on katalaani keel. Suurem osa ülejäänud elanikkonnast (45%) moodustavad hispaanlased, kes on kolinud Katalooniasse peamiselt viimastel aastakümnetel, samuti nende järeltulijad.

Liikumise esindajad kuulutavad Kataloonia rahva ajaloolise ja kultuurilisest eraldatusest ning taotlevad Kataloonia täielikku iseseisvumist. Ekspertide hinnangul on Kataloonia ja Šoti iseseisvusliikumised kõige laialdasemad ja reaalsemad sõltumatusliikumised Euroopas.

Lugege lisaks:

Teema:
Kataloonia referendum (43)

Samal teemal

Kataloonia referendum
Tagid:
protest, meeleavaldus, politsei, rahvarahutused, Barcelona, Kataloonia

Peamised teemad