17:24 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Välisuudised
lühendatud link
106 0 0

Raadiosignaal, mida Rootsi sõjavägi pidas 2014. aasta oktoobris jäljeks Venemaa allveelaevast, tuli tegelikult vigaselt meteoroloogiliselt poilt, selgitas meedia. Kuid toona kunstlikult tekitatud paanikast piisas rootslastele ülepaisutatud kaitse-eelarve vastuvõtmiseks.

TALLINN, 19. oktoober — Sputnik. 2014. aasta oktoobris Stockholmi saarestiku lõunaosas vallandunud Venemaa allveelaeva otsingud kutsus esile vigane meteoroloogiline poi. Seega osutus "Vene ohu" paanika alusetuks, mis aga ei takistanud Rootsi juhtkonnal riigi kaitse-eelarve suurendamist heaks kiita.

Signaali avastanud Rootsi allveelaeva meeskond määras signaali allika suuna valesti, teatas väljaandele otsinguoperatsiooniga kursis olev anonüümne allikas. Rootsi meteoroloogiateenistuse (SMHI) esindaja Per Ulsson kinnitas, et Läänemerel asuv meteoroloogiline poi läks sel päeval rivist välja. Teave rikkest saadeti teisele poile, mis asub Stockholmi saarestiku lõunaosas.

Just selle signaali võttis vastu Rootsi allveelaev. See sai ilmsiks, kui analüüsiti teise, moodsama varustusega allveelaeva kandeid.

Väljaanne märgib, et Rootsi valitsus ja kaitseminister jõudsid selguse raadiosignaali allika kohta juba 2015. aasta mais, kuid parlamenti hoiti sellest veel neli kuud teadmatuses. Sellest piisas, et Rootsi kiitis heaks kaitse-eelarve suurendamise 10 miljardi krooni (peaaegu miljardi euro) võrra ja lisavahendite eraldamise Rootsi vetes välismaiste allveelaevade otsimiseks.

Sputnik Eesti andmetel teatas Rootsi merevägi 2014. aasta oktoobris tundmatu raadiosignaali avastamisest Rootsi territoriaalvetes, mis võis kuuluda Venemaa mini-allveelaevale. Sellega seoses alustati suuremahulist otsinguoperatsiooni, mis läks Rootsi maksumaksjatele maksma ligi 2 miljonit eurot.

Pärast operatsiooni ütles Rootsi kaitseminister Peter Hultqvist, et väidetavalt said relvajõud kinnitust, et Rootsi vetes oli võõras allveelaev.

Moskva on korduvalt rõhutanud väidetava "Vene ohu" avalduste ohtlikkust. Venemaa juhtkond ei väsi kinnitamast, et Venemaal pole kellegi suhtes agressiivseid kavatsusi.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Rootsi võib oma pankadele Venemaa tõttu uue maksu kehtestada 
Vene allveelaev harjutab Läänemerel torpeedode tulistamist
Vladimir Putin laskus Soome lahe põhja
Tagid:
poliitika, kaitsekulutused, allveelaev, Venemaa, Rootsi

Peamised teemad