16:03 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Välisuudised
lühendatud link
7010

Ameerika Ühendriikides on lõpuks ometi hakatud pöörama tähelepanu Ukraina natsionalistlike organisatsioonide tegevusele ja nõutud eriüksuse "Azov" võitlejate, rahvasuus "mustade mehikeste" kuulutamist terroristideks.

TALLINN, 20. oktoober — Sputnik. Ameerika kongresmenid pöördusid Riigidepartemangu poole nõudmisega kanda rahvuspataljon "Azov", mis on tuntud oma rassistliku ideoloogia ja neonatsliku sümboolika poolest, terroriorganisatsioonide nimekirja.

Sellesisulise kirja saatsid USA Kongressi liikmed eesotsas Max Rose'iga Riigidepartemangu riigisekretär Mike Pompeo nimele, teatab RIA Novosti.

Макс Роуз
© REUTERS / ANDREW KELLY
Max Rose

Oma pöördumises teatasid parlamendisaadikud, et rahvuspataljoni liikmed on paremäärmuslike vaadetega. "Ameeriklased väärivad selle teadmist, miks taolised organisatsioonid on välismaiste terroriorganisatsioonide nimekirja kandmata," seisab kirjas.

"Azov" on üks Ukraina "vabatahtlike pataljonidest", mis on tekkinud pärast riigipööret, saanud rahastust eraallikatest ja osalenud sõjalises operatsioonis riigi kaguosas.

See formeeriti 2014. aasta mais Mariupolis paremradikaalidest, kes tahtsid osa võtta Donbassi elanike rahustamisest. Üksus on tuntud karistusaktsioonide korraldajana ja selle liikmeid on korduvalt süüdistatud inimõiguste rikkumises, tapmistes, piinamistes ja rüüstamistes.

Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) endise töötaja Vassil Prozorovi sõnul formeeriti vabatahtlike pataljonid "patriootlikest organisatsioonidest" — natsionalistidest ja kohtulikult karistatud isikutest.

Selline kaader oli kõrgema juhtkonna silmis eriti hinnatud, sest nad olid valmis Donbassi rahvaväelasi julmalt maha suruma. "Kõige odioossemaks" vabatahtlike pataljoniks nimetas Prozorov allüksust "Azov", mis de facto ei ole allutatud kellelegi peale oma liidri ja siseministri Arsen Avakovi.

"Tapmisi, vägistamisi, röövimisi, ettevõtjatelt raha väljapressimisi ei pandud toime mitte ainult kogu terrorismivastase võitluse tandril, vaid ka Zaporižžja ja Dnipropetrovski oblastis — tagalas. Nende allüksuste esindajad käitusid Mariupolis nagu okupandid hõivatud alal," jutustas Prozorov.

Viimasel ajal töötavad "Azovi" liikmed aktiivselt vastu rahvusvahelisele Donbassi konflikti rahumeelse reguleerimise plaanile.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Ukrainas avati noorte enesetaputerroristide kool
Ekspert: Lääs on rahul natsismi ja dekommuniseerimisega Ukrainas
Lääne meedia avastas enda jaoks Ukraina natside revanšismi
Tagid:
Mike Pompeo, terrorism, USA kongress, USA, Ukraina, Azov

Peamised teemad