01:33 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
36 0 0

ÜROs räägiti algatuse "ÜRO 75" eesmärkidest, muuhulgas kõigi aegade suurimast rahvusvahelisest arutelust, millest võivad osa võtta kõik soovijad.

TALLINN, 24. oktoober — Sputnik. Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) sünnipäeva tähistatakse igal aastal 24. oktoobril. Maailma mõjukaima rahvusvahelise organisatsiooni 75. aastapäeva puhul, mis seisab ees 2020. aastal, algatati ÜROs üleilmne arutelu "ÜRO 75", mis oma ulatuselt kujuneb ajaloos enneolematuks.

"Eesmärgiks on kaasata võimalikult palju inimesi: kuulata ära nende lootused ja kartused ning tutvuda nende ideede ja kogemusega," selgitati organisatsioonis.

ÜRO põhikiri on kinnitatud 24. oktoobril 1945 ja seda kuupäeva peetaksegi organisatsiooni sünnipäevaks. ÜRO Peaassamblee võttis 1971. aastal vastu resolutsiooni, kus muuhulgas soovitati liikmesriikidel lisada 24. oktoober riigipühade nimekirja.

Oma läkituses ÜRO päeva puhul märkis organisatsiooni peasekretär António Guterres, et ÜRO püüab oma tegevuses tagada õigluse üleilmastumise tingimustes ja kutsub üles otsustavatele tegudele võitluses kliimamuutuse vastu.

Samuti ütleb ÜRO Guterresi sõnul "ei" mis tahes vihkamise ilmingutele ja nõuab inimõiguste järgimist ka soolise võrdõiguslikkuse osas.

Ingliskeelset teavet selle kohta, kuidas liituda suurima aruteluga "ÜRO 75", saab siit.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, sai Eesti tänavu juulis esmakordselt ÜRO Julgeolekunõukogu mittealalise liikme staatuse.

Урмас Рейнсалу и Керсти Кальюлайд
Eesti delegatsioon ÜROs

Julgeolekunõukogus on kokku 15 riiki, kellest ainult viis on alalised: Venemaa, USA, Suurbritannia, Prantsusmaa ja Hiina.

Lugege lisaks:

Samal teemal

See on kõigi kohustus – millest Kersti Kaljulaid ÜRO Peaassambleel rääkis
Eesti keeldus ÜRO ülemaailmse rändepakti sätteid tunnistamast
ÜRO toetas natsismi üle saavutatud võidu kuulutamist maailmapärandiks
Eesti valiti ÜRO Julgeolekunõukogu liikmeks: kas põhjus rõõmustamiseks?
Venemaa suursaadik tuletas meelde, et Moskva toetas Eestit ÜRO Julgeolekunõukogus
Tagid:
António Guterres, rahvusvaheline, arutelu, sünnipäev, ÜRO

Peamised teemad