00:08 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
7830

Venelanna Maria Butina, kellele mõisteti USA-s vanglakaristus "ebaseadusliku tegevuse eest välisagendina", naasis kodumaale. Teel Moskvasse rääkis ta Sputnikule ja RT-le, kuidas tema illusioonid USA õigusriigist kokku varisesid.

TALLINN, 26. oktoober — Sputnik. Venemaa kodanik Maria Butina, kes kandis USA-s vanglakaristust ebaseadusliku tegevuse eest "välisagendina", naasis kodumaale. Tema sõnul ei uskunud ta kuni viimase hetkeni oma vabastamist lubatud ajal - olid ju Ameerika võimud teda varem korduvalt petnud.

Lennukis teel Moskvasse andis Butina Sputnikule ja RT-le ühise intervjuu, milles rääkis oma elust vahi all ja sellest, millise tsirkuse USA võimud tema deporteerimisest korraldasid. Enne vahistamist elas naine enda sõnul illusioonis, et USA on õigusriik.

"Kuid, nagu öeldakse, oleks vaid inimene, küll me paragrahvi leiame. Ja see kehtib antud olukorras mitte Nõukogude Liidu, vaid tänaste Ameerika Ühendriikide kohta. See on mingi sürrealism," ütles ta.

Materjalid, mille alusel süüdistus esitati, ei kannatanud mingit kriitikat ning ülekuulamised FBI-s, mis kestsid kokku 52 tundi, olid üldjoontes mitte millestki, ütles Butina.

18 vahi all viibitud kuust umbes neli kuud veetis Maria Butina üksikvangistuses. Sel perioodil päästis teda range päevakava, sport ja usk. Naise sõnul lükati kandik toiduga kambrisse kümneks minutiks ja viidi siis minema. Külmal aastaajal oli kambris külm, kütet praktiliselt polnud.

Мария Бутина, освобожденная из тюрьмы в США, с отцом Валерием Бутиным
© Sputnik / Виталий Белоусов
Ameerika Ühendriikide vanglast vabastatud Maria Butina koos isa Valeri Butiniga

Kambrist lasti Butina välja alles öösel kella ühest kolmeni - sel ajal oli võimalik helistada ja duši all käia. See oli tema sõnul ka ainus võimalus vett soojendada.

Maria Butina ise ei uskunud kuni lõpuni, et ta määratud päeval vabastatakse - Ameerika võimud olid teda juba korduvalt petnud. Esimene suurem pettus oli tema sõnul siis, kui tema kautsjoni vastu vabastamisest keelduti ja ta paigutati üksikvangistusse. Teist korda sai ta petta kui kohtuotsuse väljakuulutamise ajal määrati talle täiendav vangistuse tähtaeg.

Arusaam, et vabastamise päev on käes, saabus alles siis, kui Miamist startinud lennuk võttis kursi Moskvale. Kuid kogu tema deporteerimise protsess sarnanes Butina meelest mingi etendusega. Naise sõnul viidi ta Venemaale suunduvasse lennukisse relvastatud valvurite saatel, teda hoiti tundide kaupa luku taga ning toitu ja vett pidi ta küsima. Kui ta näiteks vanglast välja viidi, pandi kõik teised vangid kambrisse, ta viidi ära pimedas.

"Elasin viis kuud üldrežiimis. Milleks oli seda tsirkust vaja korraldada?" imestab Butina.

"Praegu ma pigem ei ütleks, mida ma edasi teha kavatsen," sõnas naine ja lisas, et kõigepealt tahaks ta edasisi tegevusi arutada oma perega.

Venemaa välisministeerium tervitas Maria Butina kodumaale naasmist. "Me võitlesime tema kiire vabastamise eest. Maria ebaseadusliku kinnipidamise hetkest alates oleme kõikidel tasanditel - nii kontaktides USA esindajatega kui ka peamistel rahvusvahelistel areenidel – pidevalt rõhutanud, et venelanna vastu esitatud süüdistused on absoluutselt laestvõetud, fabritseeritud," seisab ametkonna Facebooki lehel.

Ministeerium rõhutas, et süü osaline tunnistamine, millele Maria oli sunnitud karmide kinnipidamistingimuste tõttu minema ja pika vanglakaristuse oht, ei väära tema täielikku süütust.

Venemaa välisministeeriumi ametliku esindaja Maria Zahharova sõnul töötas kogu Ameerika süsteem Maria Butina murdumiseks. "Vajasime inimeste moraalset tuge, kes annaksid mõista, et kogu riik on tema taga. Ja see saigi tehtud," rõhutas ta.

Maria Butina juhtum

Venemaa kodanik Maria Butina arreteeriti Ameerika Ühendriikides 2018. aasta juuli keskel. Teda süüdistati vandenõus - töötamises välisriigi esindajana ilma USA justiitsministeeriumis registreerimata, samuti tegelikult välisagendina töötamises. Esitatud süüdistuste kogumis ähvardas teda kuni 15-aastane vanglakaristus.

Aastatepikkuse vangistuse vältimiseks oli Venemaa kodanik sunnitud minema uurimisega kokkuleppele ja tunnistama end süüdi kuriteos, mille Ameerika võimud talle süüks arvasid. Lõpuks mõisteti talle 18-kuuline vanglakaristus.

Moskva on korduvalt juhtinud tähelepanu süüdistuste paikapidamatusele. Venelanna kaitse teatas korduvalt, et ta ei teinud midagi ebaseaduslikku ning tema kontaktid USA-s on täielikult seletatavad, kuna ta õppis kohalikus ülikoolis rahvusvaheliste suhete erialal.

Vene pool lükkab ümber ka kõik muud Washingtoni süüdistused sekkumises USA poliitilisse ellu, eriti 2016. aasta presidendivalimiste tulemuste mõjutamise. Selliste avalduste absurdsusele osutas varem Venemaa president Vladimir Putin.

"Venemaa ei ole kunagi sekkunud Ameerika poliitilistesse protsessidesse ega kavatse seda teha. Oleme valmis arutama selleteemalisi dokumente, kui need esitatakse," ütles Putin Trumpiga 2018. aasta juulis toimunud kohtumisele järgnenud pressikonverentsil.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Venemaa välisministeerium nimetas Muelleri süüdistusi absurdseks
Putin rääkis, mis takistab Trumpil "Venemaaga läbi saamast"
Cohen: USA tahab kuulutada igasugused sidemed Venemaaga ebaseaduslikeks
Tagid:
välisagent, intervjuu, vangistus, poliitika, Maria Butina, Venemaa, USA

Peamised teemad