09:30 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
Türgi sõda kurdide vastu (30)
59 0 0

USA Välissuhete Nõukogu ekspert Henri J. Barkey analüüsis Venemaa juhtkonna tegevuse strateegiat Süüria konflikti lahendamisel ja jõudis oma kaasmaalaste meelest ootamatutele järeldustele.

TALLINN, 27. oktoober — Sputnik. Venemaa edusammud Lähis-Ida suunal, eriti Süürias, panid ameeriklased mõtlema omaenda traditsioonilise välispoliitika läbikukkumise põhjustele selles regioonis.

Erdoğan lahkub ikkagi Süüriast ja tunnustab al-Asadi

USA Välissuhete Nõukogu (Council on Foreign Relations) Lähis-Ida eksperdi Henri J. Barkey sõnul tahab Venemaa president Vladimir Putin, et Süüria liider Bashshār al-Asad "konsolideeriks täielikult võimu kogu Süüria üle".

Ameerika ekspert on kindel, et Türgile hakatakse avaldama survet, et tema väed lõpuks Süüria territooriumilt lahkuksid. Selle väitega on nõus ka teine ekspert — Gönül Tol, kes tegeleb Lähis-Ida Instituudis (Middle East Institute) Türgi uurimisega.

"Lõppkokkuvõttes paluvad nad Türgi vägedel lahkuda," arvab Tol. Tema arvates on Ankara uute Vene–Türgi lepetega jõudnud "sammu võrra lähemale al-Asadi režiimi tunnustamisele".

Selle tõestuseks tuletas ta meelde, et Sotši memorandumis on viidatud 1998. aastal sõlmitud Adana kokkuleppele Süüria ja Türgi vahel. Samuti arvab Tol, et võimalik Ameerika kontingendi suurendamine Süürias naftapiirkondade julgeoleku tagamiseks on "ebarealistlik" ega lahenda "USA probleeme Süürias".

Venemaa president Vladimir Putini ja tema Türgi ametivend Recep Tayyip Erdogan kohtusid 23. oktoobril Sotšis, läbirääkimised  kestsid üle kuue tunni. Kohtumise peateemaks oli olukord Süürias Ankara alustatud sõjalise operatsiooni ning Türgi ja USA 120-tunnise relvarahu kokkuleppe valguses. 

Vladimir Putin ütles, et Moskva ja Ankara leppisid kokku mitmetes Süüria-Türgi piiril valitsevat olukorda käsitlevates küsimustes. Venemaa riigipea nimetas neid kokkuleppeid "väga olulitseks, kui mitte epohhiloovateks".

Lugege lisaks:

Teema:
Türgi sõda kurdide vastu (30)

Samal teemal

Türgi sõda kurdide vastu
Tagid:
poliitika, Türgi, Süüria, Venemaa, USA

Peamised teemad