15:05 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
51 0 0

Erioperatsiooni käigus Süürias Idlibis hävitati Abu Bakr al-Baghdadi, kuigi samasuguseid avaldusi on USA-s tehtud ka varem.

TALLINN, 27. oktoober — Sputnik. Väidetavalt tapeti Islamiriigi (ISIS)* juht Abu Bakr al-Baghdadi Süürias USA juhitud erioperatsiooni käigus.

Varem avaldas USA president Donald Trump säutsu, et "juhtus midagi väga olulist", kuid ta ei selgitanud, mis täpselt. Samuti täpsustatakse, et autasu al-Baghdadi tabamise eest ulatus 25 miljoni dollarini.
Viimati ilmus internetis videotõend Abu Bakr al-Baghdadi elusoleku kohta selle aasta aprillis.

"Tapeti" mitte esimest korda

Lääne meedia erinevad allikad terroristlikus organisatsioonis teatasid, et Abu Bakr al-Baghdadi koos eriti usaldusväärsetest võitlejatest väikese salgaga - erinevatel allikatel 36–42 inimest - lahkus Mosulist 2017. aastal ja kolis mitte Raqqasse, mida ähvardas kurdide rünnak, vaid kõrbesse Iraagi piiri lähedal. Seal ühes koopas, rajati salajane punker.

Kalifaadi juht võis pikka aega vaikida turvaliste sidevahendite puudumise tõttu ja ta kartis oma asukohta paljastada, sest ebaturvalise side tõttu oleks tema asukoht võidud kindlaks teha. Ta muutus eriti ettevaatlikuks pärast seda, kui terroristide sidevahendite pealtkuulamine võimaldas USA sõjaväeluurel välja peilida ühe ISISe komandopunkti koordinaadid, kuhu välikomandörid kogunema pidid.

Sinna saadeti Iraagi armee kõige lahinguvõimelisemad eriüksused ning 24. märtsil 2018 elusalt vangistati 3 saabuvat ja 2 juba kohalejõudnud ISIS'e komandöri. Lahingus hukkus 11 ja langes vangi 17 terroristi.

USA luureagentuurid on varem korduvalt ISIS'e* juhi surnuks kuulutanud.

Venemaa õhu- ja kosmosejõud ründasid 28. mail 2017 Süürias Raqqa lähedal terroristide komandopunkti. Venemaa kaitseministeeriumi teatel võis Abu Bakr al-Baghdadi hukkuda selle õhurünnakus.

* "Islamiriik" (ISIS) - Venemaal, USA-s, Suurbritannias, Euroopa Liidus ja teistes riikides terroristlikuks tunnistatud organisatsioon.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Kalifaat läheb põranda alla
Islamiriigi liider on endiselt elus
"Terroristliku tööjõu" vaba liikumine
Islamiriigi juht võis hukkuda Venemaa õhurünnakus
Tagid:
Ibrahim Abu-Bakr al-Baghdadi, USA, erioperatsioon, ISIS, Süüria

Peamised teemad