09:58 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Välisuudised
lühendatud link
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)
40 0 0

Tundmatud isikud rüvetasid Lätis elavatele venelastele püha sõdurite-vabastajate monumendi Riias, sodides sellele sõna "okupandid". Venemaa saatkond Lätis nimetas seda vandalismiaktiks ja järjekordseks katseks ajalugu ümber kirjutada. 

TALLINN, 27. oktoober — Sputnik. Tundmatud vandaalid sodisid Riia vabastajatele monumendi jalamile läti keeles sõna "okupandid". Venemaa välisministeerium on korduvalt rõhutanud, et sellised küünilised väljaastumised on võitluses fašismi vastu oma elu andnute mälestuse rüvetamine.

Sputnik Latvija teatel väidab politsei, et nad ei tea, kes monumendi rüvetas. Politsei on asunud juhtunut uurima. Õiguskaitseametnikud peavad vandalismiakti "võõra vara kahjustamiseks".

Hiljem puhastasid vabatahtlikud erakonna Koosmeel Seimi saadiku Regīna Ločmele-Luņova juhtimisel soditud kirja maha. Selle teo video ilmus Telegram-kanalil Sputnik-lähivälismaa (Sputnik Ближнее зарубежье).

Venemaa saatkond Lätis mõistis monumendi rüvetamise hukka, nimetades juhtunut vastuvõetamatuks ja äärmiseks jumalateotuseks, "sest natsidevastases võitluses oma elu andnud Nõukogude sõdurite mälestus on püha."

Diplomaatide sõnul kinnitab juhtunu, et selline retoorika resoneerib ainult nende seas, kes on valmis nii madala teoni langema.

Venemaa saatkond kutsus Läti poolt üles leidma võimalikult kiiresti süüdlased ja neid karistama, samuti tagama mälestusmärgi piisav kaitse vandaalide eest.

Alles hiljuti oli Riia vabastajatele monumendi edasine saatus üldse kahtluse all. Septembris arutas Läti Seimi haridus-, kultuuri- ja teaduskomisjon koos kutsutud ekspertidega monumendi lammutamise võimalust. Pärast arutelu otsustati sellest ideest siiski loobuda. Seejuures on võimalik, et monument nimetatakse ümber.

Mälestusmärgid ei anna rahu ka Eesti vandaalidele. Eestis toimuvad regulaarselt vahejuhtumid nõukogude monumentidega. Näiteks alles selle nädala keskel sai teatavaks, et Lääne-Nigula vallas Taeblas lammutati mälestusmärk langenud Nõukogude sõdurite, mis oli osa Taebla gümnaasiumi territooriumil asunud vennashaua memoriaalist.

Pärast seda pidasid Venemaa Eesti saatkonna töötajad tõsise vestluse Taebla kohaliku omavalitsuse esindajatega ning Eesti välisministeeriumile saadeti noot, milles väljendati sügavat muret juhtunu pärast.

Veel üks sarnane juhtum leidis sel suvel aset Saaremaal Kuressaares – tundmatud vandaalid sodisid punase värviga natsi sissetungijate hukatud inimeste monumenti. Politsei alustas menetlust "väheväärtusliku" vara kahjustamise kohta.

2018. aasta oktoobris rüüstati Antsla vallas Litsmetsa külas Nõukogude sõdurite monumenti - vandaalid määrisid monumenti aerosoolvärviga.

Venemaa suursaatkond Eestis saatis toimunu kohta noodi Eesti välisministeeriumile ning Tartus asuva Venemaa konsulaarosakonna töötajad külastasid monumenti ja likvideerisid värvireostuse monumendi tahvlitel, taastades nende esialgse ilme.

Monumentide rüvetamine on langenute mälestuse pilastamine

Varem, veel üht Eestis asuva Nõukogude sõdurite monumendi vastu toimepandud vandalismiakti kommenteerides ütles Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova, et selliseid küünilisi väljaastumisi ei saa pidada muuks, kui fašismi-vastases võitluses oma elu andnud inimeste mälestuse pilastamiseks*.

Venemaal peetakse absurdseks ja vastuvõetamatuks rääkida ka "Nõukogude okupatsioonist" Lätis, Leedus ja Eestis.

"Me ei aktsepteeri "Nõukogude okupatsiooni" kontseptsiooni iseenesest, mille kaudu üritatakse tõlgendada Euroopa rahvaste vabastamist fašistlikust orjastamisest," ütles Maria Zahharova varem. Venemaa välisministeerium on korduvalt selgitanud, et peab Balti riikide liitumist NSV Liiduga tolleaegse rahvusvahelise õiguse normidega kooskõlas olevaks.

*Eesti vabastamine natside okupatsioonist algas 2. veebruaril 1944 ja kestis umbes 10 kuud. Viimane lahing lõppes 1944. aasta 24. novembri hommikul Saaremaal Sõrve poolsaarel - sellest päevast on Eesti NSV territoorium natside sissetungijatest täielikult vabastatud.

Lugege lisaks:

Teema:
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)

Samal teemal

Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
9. mai - Suure Võidu aastapäev
Tagid:
Teine maailmasõda, rüvetamine, monument, Riia, Läti

Peamised teemad