15:25 29. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Välisuudised
lühendatud link
11410

Nõukogude Liidu endine president Mihhail Gorbatšov räägib oma uues raamatus veendumusest, et NSV Liidu terviklikkust oleks saanud säilitada.

TALLINN, 28. oktoober — Sputnik. Nõukogude Liidu esimene ja viimane president president Mihhail Gorbatšov räägib oma peagi ilmuvas raamatus veendumusest, et NSV Liidu terviklikkust oleks saanud säilitada, ja sellest, kuidas ta seda teha üritas vahendab RIA Novosti.

"Minu sügav veendumus oli, et tee vabariikide poliitilise suveräänsuse, majandusliku iseseisvuse, identiteedi säilimise ja kultuurilise arengu suunas kulges läbi liidu uuendamise, muutes selle demokraatlikuks, reaalseks ja tõhusaks föderatsiooniks, millele vabariigid oleksid delegeerinud osa oma võimust," meenutab Gorbatšov oma uues raamatus "Mis on kaalul: globaalse rahu tulevik" (v.k. "Что поставлено на карту: будущее глобального мира"), mis peaks varsti müügile ilmuma.

Gorbatšov märkis, et otsustavaks sammuks sellel teel pidi saama uus liiduleping, mille allkirjastamise 1991. aasta augustis nurjas augustiputš, ja rõhutas, et "ta võitles riigi ühtsuse säilitamise eest lõpuni".

"NSV Liidu suurima liiduvabariigi - Venemaa Föderatsiooni juhtkond eesotsas Boriss Jeltsiniga läks aga desintegratsiooni teed. Valitsevaks sai riigi lagundamise suund," ütles Nõukogude Liidu endine riigipea ja lisas, et kümned miljonid inimesed tundsid peagi selle tõsiseid tagajärgi.

Nõukogude Liit lagunes sisuliselt 25. detsembril 1991, kui Gorbatšov teatas nõukogude rahvale tehtud pöördumises oma tegevuse lõpetamisest liitriigi presidendina. Sellele eelnes 8. detsembril Venemaa, Valgevene ja Ukraina juhtide poolt NSV Liidu tegevuse lõpetamist käsitleva lepingu allkirjastamine millega kuulutati välja Sõltumatute Riikide Ühenduse loomine.

See akt läks ajalukku Belovežje lepingu nime all.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Helme sõnad laulva revolutsiooni "massihüsteeriast" külvasid taas segadust
Millises endises NSV Liidu vabariigis on suurim migrantide osakaal
NSVL ekspresident Mihhail Gorbatšov tähistab juubelit
Tänane päev ajaloos: toimus NSV Liidu säilitamise referendum
Tagid:
raamat, Mihhail Gorbatšov, lagunemine, NSVL, Venemaa

Peamised teemad