08:50 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
54 0 0

Ukraina siseministri Arsen Avakovi visiit kurikuulsasse rahvuslaste pataljoni "Azov" toimus pataljoni keeldumise taustal täita Donbassis vägede eemaltõmbamise kokkulepet.

TALLINN, 30. oktoober — Sputnik. Ukraina siseminister Arsen Avakov külastas riigi kaguosas Mariupoli linna, et avaldada isiklikult toetust rahvuslaste pataljonile "Azov".

Avakov külastas Ukraina Rahvuskaardi eriüksuse "Azov" väljaõppekeskust.

Глава МВД Украины Аваков посетил батальон Азов
© Фото : Yulia Babych
Ukraina siseminister Avakov külastas pataljoni "Azov"
Tema sõnul viiakse seal läbi pataljoni võitlejate väljaõpet ründeoperatsioonideks, samuti tehakse seal laskeharjutusi.
Ukraina siseminister ütles, et peab "Azovi" üheks "Ukraina kõige professionaalsemaks ja parema väljaõppega üksuseks".

Donbassis kurikuulsaks saanud pataljoni natsid ja natsionalistid

Pataljon "Azov" on Donbassis kurikuulus: selle vabatahtlikud on end näidanud marodööride sadistide, samuti Donetski rahvavabariigi rahvakaitseüksuste võitlejate ja tsiviilisikute halastamatute tapjatena. "Azovi" looja ja vaimne innustaja, kolonelleitnant Andrei Biletski on Ukraina organisatsioonide Rahvus-Sotsiaalne Assamblee (RSA) ja "Ukraina patrioot" juht.

Politoloog Anton Šehhovtsov märkis sellega seoses, et RSA on "totalitaarse ideoloogiaga neonatslik liikumine, mis propageerib Ukraina rassilist puhtust" ning "Azovi" võitlejad kuulutavad avalikult natsistlikke, rassistlikke ja antisemiitlikke vaateid.

Reporter Aleksandr Sibirtsevi andmetel on umbes pooltel selle võitlejatel natsi- ja skinhead-sümbolitega tätoveeringud.

Александр Максименко
Pataljoni "Azov" lipud
Kriitikud märgivad, et pataljoni "Azov" embleem on täpne koopia Wolfsangelist ("hundikonks"), mida Natsi-Saksamaa kasutas 2. SS-Panzer-diviisi "Das Reich" embleemil ja mida kasutavad tänapäeva uusnatsid.

2014. aasta septembris näitas Saksamaa telejaam ZDF reportaaži Ida-Ukrainas toimuvast relvakonfliktist ja pataljoni "Azov" kiivritel olevatest SS-vägedes kasutatud zig-ruunidest. Seda teavet kinnitas ka Norra telekanali TV2 korrespondent Oisten Bogen intervjuus Ameerika telekanalile NBC.

Ukraina siseminister Arsen Avakov eitas 2014. aastal Ukraina ajakirjale Fokus antud intervjuus pataljoni sümboolika natsi-päritolu, väites, et "kõik, kes ütlevad, et need kutid jagavad natside vaateid, kannavad svastikat ja nii edasi, valetavad ja ajavad jama. Vestlesin mitu tundi "Azovi" võitlejatega. Seal pole ei natsismi ega svastikaid."

Varem nõuti USA Kongressis, et Ukraina rahvuspataljon "Azov" tuleks kanda terroristlike organisatsioonide nimekirja. Venemaal on "Azovi" võitlejate vastu algatatud kriminaalmenetlus "Inimese röövimise", "Piinamise" ja "Keelatud sõjapidamisvahendite ja viiside kasutamise" paragrahvide järgi.

Rahvuspataljonide konflikt president Zelenskõiga

Selle aasta 28. oktoobril ähvardas" Azovi" ülem Biletski riigi uut presidenti Volodõmõr Zelenskõid tuua Donbassi kümme tuhat sõdurit, kui president otsustab väed sealt välja viia.

Tema sõnul loovutab Zelenskõi "tohutu territooriumi".

Selline oli Ukraina natsionalistide reaktsioon Minskis 1. oktoobril sõlmitud kokkuleppele vägede eemaltõmbamise kohta Donbassis vastavalt "Steinmeieri valemile".

Leppe kohaselt pidi üksuste eemaletõmbamine algama 9. oktoobril Petrovski ja Zolotoi piirkonnas.

Donbassi rahvavabariigid kinnitasid kolme päeva jooksul oma valmisolekut protsessi alustamiseks, kuid Ukraina julgeolekujõudude vastureaktsiooni ei järgnenud.

Venemaa president Vladimir Putin märkis hiljem, et Ukraina riigipea Volodõmõr Zelenskõi ei suutnud kokkulepete täitmist tagada. Donetski rahvavabariigi juht Deniss Pušilin ütles, et "radikaalide probleem on Ukraina praeguste võimude probleem".

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et relvastatud konflikt Donbassis algas 2014. aasta kevadel pärast põhiseadusevastast riigipööret Kiievis.

On teada, et enamik piirkonna elanikke keeldus seejärel tunnustamast uue valitsuse legitiimsust ja võttis osa Ukrainast sõltumatuse referendumitest. Nende tulemuste kohaselt moodustati kaks vabariiki - Donetski ja Luganski Rahvavabariik.

© Ruptly
Ukraina natsionalistid ei soovi Donbassis rahu
Ukraina võimud saatsid vastuseks Donbassi inimeste tahteavaldusele piirkonda väed. Oma maa kaitsmiseks agressori eest haarasid kohalikud elanikud relvad ja algas verine sõda, mille ohvriteks on ÜRO andmetel langenud juba enam kui 13 tuhat inimest.

Ametliku Kiievi teatel võitlevad Venemaa regulaararmee üksused isehakanud vabariikide poolel. Venemaal peetakse selliseid süüdistusi absurdseteks ja reaalsusest kaugel olevateks.

Selle kinnituseks viitas Venemaa juhtkond OSCE erijärelevalvemissiooni järeldustele, mille kohaselt Venemaa sõjaväelaste viibimist konfliktipiirkonnas ei ole registreeritud.

Lugege lisaks:

 

Samal teemal

Ukraina nõustus "Steinmeieri valemiga" — dokument on allkirjastatud
Ootamatu otsus: Ukraina hakkas DRV ja LRV dokumente tunnustama
"Al-Jazeera" leidis Ukraina eliidi hulgast natse
USAs nõuti Ukraina "Azovi" võitlejate kuulutamist terroristideks
Tagid:
Frak-Walter Steinmeier, Donbass, toetus, Azov, siseminister, Ukraina

Peamised teemad