22:45 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Välisuudised
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
68 0 0

Süsteemianalüüsi ja prognoosimise keskuse president Rostislav Ištšenko kommenteeris olukorda, millesse Ukraina Venemaa "hüperkonstruktiivse" käitumise tulemusena Euroopa gaasitransiidi vallas sattus.

TALLINN, 30. oktoober — Sputnik. Ištšenko kommentaari põhjuseks oli Ukraina Ülemraada saadiku, erakonna "Opositsiooniplatvorm – elu nimel" liikme Oleg Vološini avaldus, milles ta hoiatas Kiievit katsete eest "gaasisõda" valla päästa.

Samal ajal märkis Vološin, et tehes Ukrainale erinevaid ettepanekuid gaasitransiidi lepingu pikendamiseks, käitub Venemaa "kõigis suundades hüperkonstruktiivselt".

Rostislav Ištšenko sõnul on Ukraina nüüd olukorras, kus ühelt poolt ei taha ta Venemaa ettepanekutega nõustuda, teisalt aga sooviks ta asetada vastutuse "gaasisõja" võimaliku alguse eest Moskva peale.

Политолог Ростислав Ищенко
© Sputnik / Владимир Трефилов
Rostislav Ištšenko

"Ukraina on juba endise presidendi Porošenko ajast järjepidevalt konflikti suunas liikunud. Ta peab jätkuvalt läänele meelepärane olema, sest ilma viimase toetuseta ei suuda ta praegu isegi sisepoliitilist stabiilsust säilitada, mingitest välispoliitilistest sammudest rääkimata, " ütles Ištšenko raadiole Sputnik antud intervjuus.

Eksperdi sõnul peab Ukraina jätkuvalt end kõigis suundades ohvrina esitlema – see on ainus viis, kuidas ta lääne abiga arvestada saab. Nüüdseks on aga olukord selline, et Ukraina poolel tuleb transiidi takistamise eest vastust anda.

"Nagu Vološin õigesti ütles, käitub Venemaa "hüperkonstruktiivselt", ta pakub probleemile lahendusi, erinevaid võimalusi. Kuid Ukraina ei taha isegi arutlustesse laskuda. Seetõttu, kui "gaasisõda" tõesti algab ja transiit läbi Ukraina suletakse, süüdistavad lääneriigid selles Ukrainat. Venemaa tegi ettepanekuid, kuid Ukraina lükkas kõik need tagasi ega nõustunud mingite kompromissidega," võttis Rostislav Ištšenko öeldu kokku.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, teatas president Vladimir Putin Moskva valmisolekust Kiieviga uus gaasitransiidileping sõlmida. Riigipea märkis, et lepingut saab allkirjastada, võttes arvesse Euroopa õigusakte, mille sätted Kiievi poolt vastuvõetud kohustuse tulemusena juba ammu Ukraina õigussüsteemi viia tulnuks.

Kui Kiievil pole selleks enne aasta lõppu piisavalt aega, siis on Putini sõnul Vene pool valmis pikendama kehtivat lepingut perioodiks, mil kõik protseduurid lõpule on viidud.

Rostislav Ištšenko venekeelset kommentaari saate kuulata siin:

Ищенко: Украина хочет избежать ответственности за начало "газовой войны"

Lugege lisaks:

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Nord Stream 2
Gaas - perspektiivne energia
Tagid:
poliitika, majandus, transiit, gaas, Euroopa, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad