14:44 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
Normandia neliku tippkohtumine (14)
7210

Seoses vägede väljaviimisega Donbassi kontaktliinilt, teatasid Ukraina võimud oma valmisolekust korraldada "Normandia neliku" kohtumine. Moskva pole Kiievi avaldusi seni kommenteeritud.

TALLINN, 30. oktoober — Sputnik. Donbassi relvastatud konflikti osapooled hakkasid vägesid kontaktliinilt eemale viima ka Zolotoje asula piirkonnas. Sellest teatati teisipäeva, 29. oktoobri pärastlõunal.

Ukrainas juba valmistutakse "Normandia neliku" kohtumiseks

Kommenteerides "jõudude lahutamise" algust öeldi Kiievis, et sel viisil loodi kõik tingimused Normandia formaadi nelja riigi - Venemaa, Ukraina, Saksamaa ja Prantsusmaa - liidrite kohtumise läbiviimiseks.

"Kui jõudude lahutamine toimub Zolotojes plaanipäraselt, siis on kõik tingimused "Normandia formaadi" kohtumiseks täidetud," arvas telekanali "Naš" saates Ukraina Ülemraada fraktsiooni "Rahva teener" esimees David Arahamia.

Varem teatas Ukraina välisminister Vadim Pristaiko, et "Normandia formaadi" kohtumise kuupäev on juba esialgselt kindlaks määratud ja ootab kooskõlastamist kõneluste kõigi osapooltega.

"Normandia" jaoks on olemas esialgne kuupäev, millest ma ei taha praegu veel rääkida, sest mitte kõik osapooled ei olnud sellega nõus. Loodan, et see toimub enne järgmise kuu lõppu," tsiteeris RIA Novosti Ukraina ministrit.

Наблюдатель ОБСЕ следит за отводом сил бойцов подразделений ЛНР в поселке Золотое в Луганской области
© Sputnik / Стрингер
OSCE vaatleja jälgib LVR üksuste sõdurite tagasitõmbumist Luganski oblasti Zolotoje asulas

On teada, et Kreml pole tänaseni näinud Kiievi suunast mingeid edusamme tippkohtumise eeltingimuste täitmisel. Venemaa presidendi pressisekretäri Dmitri Peskovi sõnul pole "Normandia neliku" kohtumise kuupäevast mõtet rääkida, kuna üks konflikti osapooltest ignoreerib Minski kokkuleppeid.

Заместитель руководителя администрации президента РФ – пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков
© Sputnik / Сергей Гунеев
Presidendi administratsiooni juhataja asetäitja - Vene Föderatsiooni presidendi pressisekretär Dmitri Peskov

Enne seda ütles Kremli pressiesindaja, et "Kiiev pole astunud mingeid samme "Normandia formaadi" tippkohtumise pidamiseks."

Donbassis tegutsetakse ja Minskis peetakse nõu

Zolotoje ümbruse relvastatud osapoolte tagasitõmbamise foonil toimus Minskis Donbassi konflikti rahumeelse lahendamise kolmepoolse kontaktrühma järjekordne kohtumine. Kohtumise tulemusena jõuti kokkuleppele Petrovskoje asula piirkonna vägede väljaviimise uues kuupäevas, mis asub samuti Ukraina-DRV kontaktliinil. Sellest teatas DRV täievoliline esindaja Minskis peetavail kõnelustel Natalja Nikonorova.

Ta rõhutas, et edu saavutati "konflikti osapoolte otseste läbirääkimiste abil vahendajate osalusel". Järgmine Minski kohtumine toimub 12. novembril.

Zelenskõi on rahul

Ukraina president Vladimir Zelenskõi avaldas rahulolu Zolotoje rajoonis alanud vägede lahutamise protsessi üle. Ajakirjanikele antud kommentaaris ütles ta, et kõik sujub rahulikult. Ukraina president vastas toimuva hindamise palvele lühikese märkusega.

"Tore, suurepärane," ütles Zelenskõi.

Президент Украины Владимир Зеленский в Донбассе
© REUTERS / Ukrainian Presidential Press Ser
Ukraina president Vladimir Zelenskõi Donbassis

Varem, veel enne vägede väljaviimise algust, ütles Ukraina riigipea, et Kiiev on "täitnud" oma osa "Normandia neliku" kohtumiseks vajalikest tingimustest.

Selgitus

Ukraina-teemaliste läbirääkimiste niinimetatud "Normandia formaat" eksisteerib alates 2014. aasta juunist. Tookord arutasid Venemaa, Ukraina, Prantsusmaa ja Saksamaa juhid liitlaste maabumise 70. aastapäeva tähistamisel Normandias esimest korda konflikti lahendamise võimalusi Donbassis. Pärast seda on toimunud mitmeid telefonivestlusi ja tippkohtumisi, samuti välisministrite kontakte.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, oli Donbassi relvastatud konflikti osapoolte jõudude eraldamine kavandatud 9. oktoobriks 2019. Määratud ajaks lasid tunnustamata vabariikide esindajad piirijoonel taevasse valged signaalraketid, hoiatades, et nad on valmis protsessi alustama. Ukraina poolelt mingit vastureaktsiooni ei järgnenud – tagasitõmbumine nurjus.

Lugege lisaks:

Teema:
Normandia neliku tippkohtumine (14)

Samal teemal

Välksõda Ukraina moodi: Donbass Ukraina sõjaväelaste ootuses
Donbassi konfliktile pühendatud fotoprojekt pälvis võidu konkursil Photolux Award
Kiiev kutsus Donbassi üles "rublatsoonist" loobuma
Tagid:
poliitika, Normandia nelik, Venemaa, Donbass, Ukraina

Peamised teemad