14:11 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
5120

Ungari ametivõimud pidasid oma lubadust blokeerida kõik algatused, mis on suunatud Ukraina lähendamisele NATO ja Euroopa Liiduga - see on Ungari vastus Kiievi rahvusvähemuste poliitikale.

TALLINN, 31. oktoober — Sputnik. NATO liikmesriikide suursaadikud ei suutnud Ungari esindaja vetoõiguse kasutamise tõttu vastu võtta ühisavaldust Ukraina kohta. Blokeerimine on seotud Budapesti etteheidetega Kiievi rahvusvähemuste poliitikale.

Ungari välisministri Peter Siyyarto sõnul ei saa selliste algatuste toetamisest rääkida enne, kui Ukrainas elavatele ungarlastele antakse tagasi neilt võetud õigused.

"Meil ei olnud muud valikut kui deklaratsiooni vetostada," lisas minister.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Kiievi ja Budapesti suhted halvenesid järsult eelmise aasta septembris pärast seda, kui Taga-Karpaatias asuv Ungari konsulaat hakkas Ukraina kodanikele väljastama Ungari passe. Seejuures soovitati dokumentide saajatel mitte teavitada teise passi saamisest Ukraina võime. Skandaali tõttu kutsusid riigid tagasi oma konsulid.

Varem väljendasid Ungari ametivõimud muret Ukrainas haridusseaduse vastuvõtmise üle, mis näeb ette 2020. aastaks täieliku loobumise rahvusvähemuste keelsest kooliharidusest. Ametlik Budapest pidas seadust ungari rahvusvähemuse õiguste selgeks rikkumiseks ja ähvardas blokeerida kõik rahvusvahelistel foorumitel tehtavad sammud Ukraina lähendamiseks Euroopa Liidule ja NATO-le.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Ungari peaminister ähvardas vetostada EL-i eelarvekava
Ungari välisminister nimetas lääneriikide Venemaa kriitikuid silmakirjalikeks
"See on laviin": Ungaris tõdeti ohtu Euroopa eksistentsile
Ungari läheb suhetes Euroopa Liiduga täispangale
Tagid:
piiramine, rahvusvähemus, haridusseadus, NATO, Ukraina, Ungari

Peamised teemad