04:54 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Välisuudised
lühendatud link
8101

Norra suurima maakonna Finnmargi volikogu juht Ragnhild Vassvik rääkis Venemaa-vastaste sanktsioonide tühistamise vajalikkusest.

TALLINN, 3. november — Sputnik. Sõnu Venemaa-vastaste sanktsioonide mõttetusest ja lausa kahjulikkusest kostab läänes järjest sagedamini mitte ainult opositsioonipoliitikute, vaid ka kõrgete ametnike suust, mille heaks näiteks on Norra Kuningriigi suurima haldusüksuse (fylke) Finnmargi volikogu esimehe Ragnhild Vassviki avaldus.

Finnmark mäletab oma vabastajaid

Oma arvamuse Venemaast ja tema vastu kehtestatud sanktsioonidest ütles Finnmargi fylkesordfører (just nii kõlab Vassviki ametinimetus norra keeles) välja kahepäevasel konverentsil, mis toimus Ida-Finnmargi natsiokupatsioonist vabastamise 75. aastapäeva pidustuste raames.

Рагнхильд Вассвик
© Sputnik / Евгений Биятов
Ragnhild Vassvik

Pärast Vassviki avameelseid sõnu tabas teda kohe kriitikalaviin. Sellele vaatamata selgitas Finnmargi fylkesordfører üksikasjalikult, miks ta peab vajalikuks Venemaa-vastaste sanktsioonide tühistamist.

Tema arvates annavad Venemaa-vastased sanktsioonid, mida Norra toetab, märgatavaid lööke kuningriigi enda äri pihta, sest Moskva asendab Norra tooted enda omadega. Finnmargi fylkesordfører rõhutas, et lääneriikide kehtestatud piirangud Venemaaga kauplemisel on Venemaa majandust ainult tugevdanud muutes selle konkurentsivõimelisemaks.

Finnmark on Norra põhjapoolseim ja suurima pindalaga haldusüksus. See asub üleni polaarjoone taga Barentsi mere ääres. Idas piirneb Finnmark Venemaa Murmanski oblastiga, Norra–Vene piiri kogupikkus on 219,1 km. Siin asub ka ainus piiriületuskoht Venemaa ja Norra vahel: Borissoglebski–Storskog.

Piirkonnas elab palju saame ja soomlasi (kveene) ning märkimisväärne hulk venelasi ja Venemaa kodanikke, kellest paljud on kolinud sinna 1990. aastatel, enamasti Norra–Vene ühisettevõtete pärast. Vene keel on Finnmargi koolides muutumas järjest populaarsemaks võõrkeeleks.

Sanktsioonisõda Venemaaga

Sputnik Eesti juba kirjutas sellest, kuidas USA ja Euroopa Liit hakkasid 2014. aastal, pärast Ukraina riigipööret ja Krimmi taasühinemist Venemaaga Moskva suhtes sanktsioone kehtestama ning seejärel mitmel korral neid laiendasid ja pikendasid.

Nii peatati läbirääkimised viisavabaduse kehtestamise üle, teatud Venemaa riigiteenistujatele, poliitikutele ja ettevõtjatele seati sisenemiskeeld EL-i riikidesse, nende varad külmutati ning kehtestati muid kaubandus-, finants- ja sõjalise iseloomuga piiranguid.

USA ja teiste lääneriikide sanktsioone peetakse Moskvas lühinägelikeks ja kasutuiks. Venemaa juhtkond on korduvalt kinnitanud sanktsioonide surve kaudu Venemaa välispoliitika muutmise katsete mõttetust.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Uusi sanktsioone peeti Venemaal kättemaksuks USA läbikukkumiste eest Süürias
Ekspert selgitas, miks EL ei saa kohe sanktsioone tühistada
Häbiplekk: EL pikendas Venemaa-vastaseid sanktsioone
Euroopa Liit pikendas Venemaa-vastaseid sanktsioone
Tagid:
poliitika, majandus, EL, Norra, Venemaa

Peamised teemad