05:12 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
4201

4. novembriks kavandatud vägede lahutamine Donbassi Petrovskoje küla lähedal ebaõnnestus – Ukraina poolel jäeti vastamata signaalraketile, mille Donetski Rahvavabariigi armee relvastuse tagasitõmbamise alguse märgina taevasse lasi.

TALLINN, 5. november — Sputnik. Isehakanud Donetski Rahvavabariigis (DRV) süüdistati Ukraina jõustruktuure järjekordse relvajõudude lahutamise katse nurjamises Petrovskoje rajoonis, mis pidanuks toimuma 4. novembril. Vägede väljaviimise uue kuupäeva peab nüüd kokku leppima Minski kontaktgrupp.

Donetski Vabariigi rahvakaitseväe poolt Petrovskoje piirkonnas väljalastud signaalrakett, mis näitas valmisolekut alustada vägede väljaviimist, jäi Ukraina poolelt vastuseta. Donetski Vabariigi esinduse juhataja Relvarahu kontrolli ja koordineerimise ühises keskuses möönis, et Ukraina julgeolekujõud saboteerisid vägede väljaviimist.

Vahepeal teatati Kiievist, et vägede väljaviimise kuupäev tuleb uuesti läbi vaadata, kuna väidetavalt oli Petrovskoje piirkonnas fikseeritud tulevahetusi. Ka Ukraina Ühendatud Jõudude operatsiooni ülemjuhataja kindralleitnant Vladimir Kravtšenko nimetas uut võimalikku kuupäeva – tema sõnul võiks vägede lahutamine toimuda 8. novembril, kui säilitatakse vaikuserežiim ja tulevahetuse peatamine.

Sputnik Eesti sõnul leppis Minski kontaktgrupp kuu alguses kokku "Steinmeieri valemis" – mehhanismis, mis näeb ette Donbassi kohaliku omavalitsuse erimenetluse seaduse jõustumise ja sealsete kohalike valimiste korraldamise. Kontaktgrupp leppis kokku ka jõudude eraldamise protsessi taaskäivitamises Petrovskoje ja Zolotoje piirkonnas.

Ukraina natsionalistid avaldasid aga oma otsustavust asuda Ukraina sõjaväe positsioonile, millelt viimased võiksid pärast vastava korralduse saamist lahkuda. Pärast mitut viivitust Ukraina poole süü tõttu algas Zolotoje piirkonnas 29. oktoobril siiski jõudude lahutamise protsess. Vägede väljaviimine Petrovskoje piirkonnast oli kavandatud 4. novembriks.

Donbassi konflikt jätkub

Relvastatud konflikt Donbassis kestab alates 2014. aastast. Selle põhjuseks oli Ukraina võimude algatatud terrorismivastane operatsioon LRV ja DRV isehakanud vabariikide vastu, kes kuulutasid iseseisvuse välja pärast Kiievis toimunud riigipööret.

Venemaa juhtkond on korduvalt rõhutanud, et Venemaa ei ole Ukraina-sisese konflikti osapooleks ega ole seotud sündmustega riigi kaguosas. Ühtki neist "Vene sõjaväelastest", keda Kiievi väitel on Donbassis "nähtud", pole suutnud märgata isegi kiievimeelne OSCE järelevalvemissioon.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Ukrainas lüüakse häirekella: rahu vastased püüavad Zelenskõid kukutada
Luganski juht: Zelenskõi võib jäädagi "lootuste presidendiks"
Ukraina nõustus "Steinmeieri valemiga" — dokument on allkirjastatud
Donetski Rahvavabariigi juht: Kiiev venitab üritades flirtida radikaalidega
Tagid:
poliitika, sabotaaž, armee, Ukraina, Donbass

Peamised teemad