04:09 31. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.1034
  • RUB88.1385
Välisuudised
lühendatud link
Euroopa rändekriis (101)
74 0 0

EL kohtu kohtujurist on mitu riiki nende vastumeelsuse tõttu immigrantide suhtes alliansi seaduste rikkumises süüdi tunnistanud.

TALLINN, 5. november — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Kohus peab Poolat, Ungarit ja Tšehhi Vabariiki süüdlasteks ELi seaduste rikkumises, kuna nad keelduvad Brüsseli kvootide alusel pagulasi vastu võtmast. Eeldatav kohtuotsus võib "süüdlasriikidele" miljonitesse ulatuvad trahvid kaasa tuua.

Ka mitmed teised liitlasriigid, sealhulgas Eesti, teatavad soovimatusest sisserändajaid majutada, mille tulemuseks võivad samuti olla kohtuprotsessid ja valusad karistused.

Euroopa alliansi kõrgeim kohus ei ole veel langetanud otsust Euroopa Komisjoni kohtuasjas kolme riigi vastu, kes keeldusid 2015. aasta sisserändekriisi ajal Aafrika ja Aasia varjupaigataotlejaid ELi kohustuslike kvootide alusel vastu võtmast.

Kuid Prantsuse õigussüsteemi järgi loodud ELi institutsiooni esindaja seisukoht on vaid harvadel juhtudel lõplikust kohtuotsusest erinenud.

Antud juhul lükkab Suurbritanniast pärit kohtujurist Eleanor Sharpston oma kokkuvõttes kõik kaitseväited ümber ja järeldab, et Poola, Ungari ja Tšehhi Vabariik on ühemõtteliselt EL-i õigusaktide rikkumises süüdi. 

"Keeldudes järgima ajutist ja piiratud toimeajaga mehhanismi rahvusvahelise kaitse (pagulasstaatuse) taotlejate kohustuslikuks ümberpaigutamiseks, on Poola, Ungari ja Tšehhi Vabariik jätnud täitmata oma EL õigusest tulenevad kohustused," järeldas kohtujurist Sharpston.

Varssavi ja Budapest kritiseerisid tema järeldusi koheselt, märkides, et riikide ülesandeks on eelkõige oma kaasmaalaste huvide kaitsmine ja nende turvalisuse tagamine ning seetõttu ei kavatse nad täita ei ajutisi ega ka alalisi kohustuslikke sisserändekvoote.

Vastuhakk on karistatav, sabotaaž aga mitte

Eesti valitsus või õigemini siseminister, EKRE esimees Mart Helme ütles Sputnik Eesti sõnul varem, et meie riik keeldub kategooriliselt igasugustest sisserändajate ümberpaigutamisskeemidest EL-i riikide vahel.

Samuti ei suutnud Tallinn täielikult täita oma kohustust EL-i kriisivastase programmi kvoodi 500 sisserändajaga.

Kuid Eesti ei teatanud ametlikult oma keeldumisest Euroopa Liidu sisserändepoliitikat järgida, vaid täitis oma kvoodikohustusi nii aeglaselt, et ei jõudnud õigeaegselt Itaalia ja Kreeka pagulaslaagritesse inimesi vastu võtma.

Nagu Visegradi rühmituse kogemus näitab, on avalik vastuseis Brüsselile sageli ebameeldivate tagajärgedega, mis võivad väljenduda suurtes trahvides.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Migratsioon Eestis

Lugege lisaks:

Teema:
Euroopa rändekriis (101)

Samal teemal

Migratsioon Eestis
Euroopa rändekriis
Tagid:
poliitika, sisseränne, migratsioon, EL, Poola

Peamised teemad