05:58 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Välisuudised
lühendatud link
75 0 0

Venemaa välisministeeriumis leitakse, et Põhja-Makedoonia liitumine NATO-ga, mis võib juba lähikuudel aset leida, õõnestab tõsiselt Euroopa julgeolekusüsteemi.

ТАLLINN, 6. november — Sputnik. Põhja-Atlandi alliansi laienemisprotsess põhjustab Euroopa mandril pingete kasvu. Venemaa välisministeerium toonitab, et üha uute liikmete kaasamine NATO-sse õõnestab stabiilsust ja viib välja vastasseisu teravnemiseni, edastab RIA Novosti.

Seda väitis eeskätt välisministeeriumi 4. Euroopa osakonna direktor Juri Pilipson. Tema sõnul käsitleb ministeerium üha uute liikmete, sealhulgas Põhja-Makedoonia liitumist alliansiga nimelt selle vaatenurga alt. Ja asi pole, nagu diplomaat rõhutas, mitte sõjalises ohus, vaid ohtudes Euroopa julgeolekule tervikuna.

Tee NATO-sse ja Euroopa Liitu avanes Makedoonia jaoks pärast Ateena ja Skopje vahelise aastatepikkuse vaidluse lõpulejõudmist riigi nime asjus, mille tulemusena nimetati vabariik ümber Põhja-Makedooniaks.

2019. aasta veebruari algul allkirjastati protokoll riigi liitumisest NATO-ga ja praegu on käsil selle dokumendi ratifitseerimisprotsess. Eeldatavalt päädib see detsembrikuisel tippkohtumisel Londonis.

Venemaa piirkondlike probleemide instituudi peadirektor Dmitri Žuravljov on varem raadio Sputnik saates nentinud, et riigi nimevahetus ei mõjuta kuigivõrd rahvusvahelisi küsimusi, küll aga võib Makedoonia liitumine NATO-ga mõjutada paljutki.

"Makedoonia on üks kõige vaiksemaid endise Jugoslaavia vabariike, seal pole olnud kodusõda ega midagi nii kohutavat, mis peaaegu kõiki vabariike on tabanud. Nüüd aga on see vaikne vabariik, kel oli võimalus Balkani "Šveitsiks" saada, rivistunud ühte ritta NATO riikidega. See muudab sisepoliitikat, kuna NATO-sse astumine tähendab kohustust relvajõude arendada ning pehmelt öeldes välispoliitilise suveräänsuse nõrgenemist," ütles Žuravljov.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on Euroopas, sealhulgas Baltimaades viimastel aastatel käimas Põhja-Atlandi alliansi väeüksuste ennenägematu tugevdamine. NATO juhtkond põhjendab seda müütilise ohuga Venemaa Föderatsiooni poolt.

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul teatakse NATO-s suurepäraselt, et Moskval pole kavas kedagi rünnata, kuid kasutatakse lihtsalt ettekäänet, et aina rohkem tehnikat ja pataljone Venemaa piiri äärde paigutada.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Makedoonia: Brüssel ja Washington näitavad tuulelipu põhimõttekindlust
Kreeka ja Makedoonia allkirjastasid nimekokkuleppe
Makedoonia film sai tänu PÖFFile tuntuks
Makedoonia kinnitas naasmist EL-iga liitumise teele
Number 30: NATO neelab Makedoonia, sõjaoht suureneb

Peamised teemad