07:24 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Välisuudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
72 0 0

Välismaal töötavale Vene meediale avaldatakse survet selleks, et võtta inimestelt juurdepääs alternatiivsetele teabeallikatele ja nõrgendada kunstlikult vene keele positsiooni maailmas, ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

TALLINN, 6. november — Sputnik. Venemaa välisminister Sergei Lavrov rääkis OSCE meediavabaduse konverentsil välismaal töötavatele Venemaa ajakirjanikele avaldatava surve tegelikest põhjustest. Surve ohvriks langenud RIA Rossija Segodnja tegevdirektor Kirill Võšinski osutas eriti nukrale meediavabaduse olukorrale riigis nimega Ukraina.

Lavrovi sõnul on paljudes OSCE (Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon) maades vene meedia õiguste rikkumise eesmärgiks" vene keeleruumi kunstlik ja jäme vähendamine maailmas", kirjutab RIA Novosti.

"Me usume, et OSCE on kohustatud mitte ainult andma põhimõttelise hinnangu ajakirjanikevastase võitluse jõhkratele ilmingutele, vaid püüdma ka otsustavalt peatama kurikuulsa tava alternatiivsete vaadete mahasurumiseks," ütles Venemaa välisminister konverentsil "Meediavabadus ja ajakirjanike turvalisus Venemaal ja OSCE ruumis: väljakutsed ja võimalused digiajastul", mis toimub Moskvas.

Välisminister rõhutas, et Venemaa jätkab kutsetegevuse takistamatu teostamise tagamist eranditult kõigile ajakirjanikele ning toetab ka OSCE egiidi all toimuvat ausat dialoogi. Lavrov kasutas ka võimalust avaldada tänu OSCE meediavabaduse esindajale Harlem Desirile ajakirjanik Kirill Võšinski vabastamisse antud panuse eest.

© Sputnik / Виталий Белоусов
K. Võšinski pressikonverents

Konverentsil võttis sõna ka Võšinski ise, keda Kiiev põhjendamatult "õõnestavas infotegevuses" süüdistas ja keda üle aasta kinni peeti. Kõnepuldist kutsus ta Ukraina ajakirjanikke üles oma õiguste eest iseseisvalt võitlema: "Igal pressikonverentsil on viis esimest küsimust seotud sellega, millal kolleegile tema akrediteering tagasi antakse. Lõpuks annavad need jõupingutused tulemusi," usub Võšinski.

Samuti andis ta OSCE meediavabaduse esindajale Harlem Desirile üle kinnipeetud Ukraina ajakirjanike ja meedia esindajate nimekirjad, kelle tööd Kiiev takistab.

Praegu RIA Rossija Segodnja tegevdirektori ametit pidav Võšinski kutsus üles Ukraina teemade meedias arutamist jätkama.

"Minu tunne on, et peate sellest rääkima, sest peamist pole seni välja öeldud. Ei räägita sellest, kuidas inimesed, kes on üle viie aasta sõjaseisukorras olnud, tegelikult elavad, millele nad loodavad, millesse usuvad," rääkis ajakirjanik.

Moskvas toimub OSCE meediavabaduse büroo egiidi all ja Venemaa välisministeeriumi toetusel konverents "Meediavabadus ja ajakirjanike turvalisus Venemaal ja OSCE piirkonnas: väljakutsed ja võimalused digitaalajastul". Ürituse peateemadeks on meediavabadus ja pluralism Venemaal ja OSCE piirkonnas, ajakirjanike turvalisus, libauudised ja desinformatsioon, samuti meedia iseregulatsioon.

Lääs kardab alternatiivset teavet

On teada, et viimastel aastatel on lääneriigid teinud süstemaatilist tööd Venemaa meedia halvustamiseks.

RIA Rossija Segodnja spetsialistide tehtud uuringu "Kaheksajalg-1" tulemuste kohaselt olid Suurbritannia, Saksamaa, Itaalia, Kanada, USA, Prantsusmaa ja Jaapani meedias 2019. aasta esimesel poolel peaaegu 49,8% Venemaa kohta käivatest materjalidest negatiivsed, 48,1% tekstidest neutraalsed ja ainult 2,1% positiivsed.

Tuntud Itaalia publitsist ja kirjanik Giulietto Chiesa
© Sputnik / Владимир Трефилов

"Propagandavastase võitluse" ettekäänetel tõrjutakse Venemaa meedia lääneriikide inforuumist süstemaatiliselt välja. Sellise tegevuse raames kehtestatakse Vene telekanalite edastamise keelud ja ajakirjanike kutsetegevusele seatakse takistusi.

Sarnane vaenulik suhtumine on iseloomulik ka Eestile, kus näiteks riigiametnikel soovitatakse tungivalt mitte anda mingeid kommentaare "valele" meediale, sealhulgas Sputnik Eestile.

"Soovituste" rikkujad satuvad karmi kriitika ja avaliku umbusalduse alla, nagu juhtus näiteks minister Mailis Repsiga.

Venemaa välisministeerium on korduvalt rõhutanud läänes Venemaa meedia vastu esitatud erapoolikuse- ja propagandasüüdistuste üldsõnalisust ja kallutatust. Moskvas peetakse kõiki ajakirjanike töö takistamisi sõnavabaduse ja alternatiivse teabe levitamise vastu võitlemise vahendeiks.

Lugege lisaks: 

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine
Meedialahingud
Tagid:
ajakirjanik, Sergei Lavrov, Venemaa, meedialahingud, sõnavabadus

Peamised teemad