07:14 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Välisuudised
lühendatud link
42 0 0

Washington nõudis, et Soul suurendaks järsult oma kulutusi Ameerika sõjaväelaste — isegi väljaspool Lõuna-Koread viibivate — ülalpidamisele.

TALLINN, 7. november — Sputnik. On ilmselge, et Lõuna-Korea võimud ei ole valmis maksma "julgeoleku tagamise eest" USA vägede poolt senisest viis korda rohkem. Ameerika sõdurite viibimine välisriikide territooriumil muutub USA jaoks järjest rohkem "ohjeldamise" instrumendist võimaluseks oma liitlaste hirmude pealt tublisti teenida.

Kohtumisel Lõuna-Korea poliitika- ja majandusringkondade esindajatega teatas USA Riigidepartemangu vanemnõunik julgeolekuläbirääkimiste ja -kokkulepete alal James P. DeHart, et see summa katab ainult osa kuludest, mis tema riik peab kandma Korea poolsaare kaitse tagamiseks. Ta viitas USA presidendile Donald Trumpile, kes on teatanud, et Soul on kohustatud andma suure panuse ameeriklaste jõupingutustesse Lõuna-Korea julgeoleku tagamisel.

Президент США Дональд Трамп
© REUTERS / JOSHUA ROBERTS
USA president Donald Trump

Soulis aga on märgitud, et kaitsekulutuste suurendamise küsimus nõuab ratifitseerimist parlamendis ja kuulub parlamendi kontrolli alla. Kui kaasata ka välismaal viibivate vägede ülalpidamise maksumus, ei ole seda kontrolli võimalik läbi viia ning selle eest ei ole Lõuna-Korea vaatamata oma heaolule valmis maksma.

Pealegi on USA teatatud summa viis korda suurem kui see, mida Soul Ameerika vägede Lõuna-Koreas viibimise eest praegu maksab. Seejuures ei ole ameeriklased viitsinud oma liitlastele nii järsku hinnatõusu detailselt põhjendada.

Oma allikas Lõuna-Korea valitsuses teatas väljaandele, et Souli vastuseis Trumpi plaanidele suurendada liitlaste kulusid Ameerikalt saadavale kaitsele on üsna suur, mistõttu Valge Maja võib iga kell välja käia oma vägede Lõuna-Koreast väljaviimise kaardi ähvardades jätta oma liitlase saatuse ja Põhja-Korea hoolde.

Lõuna-Korea näide võib mõtlema panna USA Balti liitlased, kes anuvad regulaarselt, et Washington saadaks neid müütilise "Venemaa sissetungi" eest kaitsma "rohkem" Ameerika sõdureid.

Ühendriikide kasutatav skeem on üsna lihtne: alguses hirmutatakse nooremat partnerit ja liitlast "kohutava ohuga", seejärel saadetakse tema palvetele vastu tulles teda "kaitsma" oma sõdurid, aga pärast nõutakse nende kõigi ülalpidamiskulude kinnimaksmist ähvardades muidu väed välja viia. See skeem töötab alati edukalt riikides, kelle võimud on juba sattunud Ameerika garantiide "nõela otsa".

Lugege muid samateemalisi uudiseid:

Samal teemal

NATO idarindel
Trumpi kõne Lõuna-Korea parlamendis - otsesõnum Kimile
Eestile jäi tosinast Lõuna-Korea haubitsast K9 väheks — neid ostetakse juurde
Tagid:
kulutused, sõjavägi, USA, Lõuna-Korea

Peamised teemad