12:52 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)
15410

USA president nimetas Vladimir Putinilt saadud kutset suureks asjaks ja tunnistas, et püüab olla 9. mail 2020 Venemaal.

TALLINN, 9. november — Sputnik. USA presidendil Donald Trumpil on hea meel, kui ta saab 9. mail Venemaa presidendi Vladimir Putini kutsel Moskvat külastada.

"President Putin kutsus mind — see on suur asi. Olen kutse eest tänulik, see on otse meie poliitikahooaja keskel (2020. aasta mais — toim), nii et ma vaatan, kas ma saan seda teha, kuid mul on hea meel, kui saan sinna minna," ütles Trump.

Venemaa president Vladimir Putin andis oma Ameerika kolleegile kutse suure võidu juubelile üle G20 tippkohtumisel Osakas. Trump teatas siis, et "kaalub tõsiselt" võimalust sõita Moskvasse.

Kutsed on peale Donald Trumpi saadetud ka teistele maailma liidritele. Nende hulgas on Briti peaminister Boris Johnson, Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping ja Korea Rahvademokraatliku Vabariigi riigipea Kim Chŏng-un.

Prantsuse Vabariigi president Emmanuel Macron on juba vastanud nõusolekuga.

Venemaa liidri pressiesindaja Dmitri Peskov teatas 8. novembri õhtul RIA Novostile, et seni ei ole tulnud USAst ametlikku vastust Ameerika liidri Donald Trumpi osalemise kohta Suure Isamaasõja võidu 75. aastapäeva pidustustel.

Eestis vaieldakse, kuidas vastata kutsele, mida pole olemas

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, püüab Eesti poliitiline eliit alates 2019. aasta sügisest vastata küsimusele "Kas president Kersti Kaljulaidil tasub sõita võidupühaks, 9. maiks 2020, Moskvasse?". Küsimusele lisab teravust eelinfo, mille kohaselt kavatsevad Venemaale pidustustele sõita lääneriikide presidendid ja suurimate arengumaade juhid.

Risti vastupidiseid arvamusi Kaljulaidi visiidist Moskvasse on juba avaldanud peaminister Jüri Ratas (toetas otsust sõita) ja välisminister Urmas Reinsalu (kategooriliselt vastu). Peaministri seisukoht kattub tema juhitava Keskerakonna seisukohaga, mida on väljendanud erakonna aseesimees Jaanus Karilaid.

 Viimane tegi ettepaneku siduda presidendi sõit Moskvasse Vladimir Putini tõenäolise positiivse vastusega Kaljulaidi enda kutsele sõita 2020. aastal Tartusse ja osaleda soome-ugri rahvaste maailmakongressi töös.

Riigikogu esimees ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Henn Põlluaas teatas, et Kaljulaidi osavõtt võidupüha üritustest Moskvas on lubamatu. "Kui Eesti president teab midagigi ajaloost, siis ei tohiks ta sellisel üritusel osaleda," ütles Põlluaas.

Reinsalu ja Põlluaas on kantud Venemaa välisministeeriumis koostatud russofoobide "musta nimekirja" ja neid ei kutsuta kindlasti võidupühaks Venemaale.

Kersti Kaljulaid ise on varem märkinud, et Moskvast ei ole seni veel kutset tulnud.

Lugege lisaks: 

Teema:
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)

Samal teemal

9. mai - Suure Võidu aastapäev
Tagid:
võidupüha, 9. mai, Venemaa, Moskva, Donald Trump

Peamised teemad