05:31 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Välisuudised
lühendatud link
101 0 0

Üheksandal novembril tähistab Saksamaa 30 aasta möödumist Berliini müüri langemisest, millest sai riigi ühinemise algus ja "külma sõja" lõpu sümbol.

TALLINN, 9. november — Sputnik. Saksamaa on alati tänulik Nõukogude Liidule selle eest, et see ei hakanud takistama rahulikku revolutsiooni Saksa Demokraatlikus Vabariigis 1989. aastal, teatas Saksamaa Liitvabariigi suursaadik Venemaal Géza Andreas von Geyr Berliini müüri langemise 30. aastapäeva puhul Moskvas korraldatud pidulikul üritusel.

Von Geyri sõnul mängis NSVL otsustavat rolli Berliini müüri langemises ja muutustes SDVs, mis toimusid rahulikult ja jõudu kasutamata.

Vene seadusandja Konstantin Kossatšov.
© Sputnik / Владимир Федоренко

"Ma kummardan kõigi nende mehisuse ja entusiasmi ees, kes 1989. aastal tegid rahulikul teel lõpu meie rõhumisele. Ka praegu peame olema ettevaatlikud, isegi kui meie arvamused tähtsates küsimustes lähevad lahku, et mitte võrrelda tänaseid katsumusi tolle raske taagaga, mida Euroopa rahvad pidid kandma "külma sõja" ajal," lisas suursaadik.

Seejuures erinevad 30 aastat pärast SLV ja SDV ühinemist elutingimused riigi lääne- ja idaosas märgatavalt ja nende ühtlustumiseks võib kuluda veel pool sajandit või rohkemgi. Sellist arvamust avaldas Saksamaa kantsler Angela Merkel intervjuus ajalehele Süddeutsche Zeitung Berliini müüri langemise 30. aastapäeva künnisel.

Ангела Меркель
© Sputnik / Алексей Витвицкий
Angela Merkel

Tema sõnul ei ole lootused, et see protsess käib kiiresti, täitunud, mistõttu Saksamaa rahval tuleb "varuda kannatust ja oodata nendest erinevustest ülesaamist" ning "õppida kandma vabaduse raskust".

Berliini müür — Saksa DV kindlustatud riigipiir — oli ehitatud Lääne-Berliini ümber. Seda hakati püstitama 1961. aasta augustis ja see eksisteeris 9. novembrini 1989. Müüri kogupikkus oli 155 kilomeetrit. Müür ei eraldanud mitte ainult linna lääne- ja idaosa, vaid eraldas ka Lääne-Berliini SDV territooriumist.

© RIA Novosti
Berliini müür, mis oli kolmkümmend aastat Saksa rahvast lõhestanud. Arhiiv

9. novembril 1989. aastal tühistas SDV valitsus massimeeleavalduste mõjul piirangud, mis puudutasid suhtlemist Lääne-Berliiniga, ja kaotas 1. juunil 1990 piirikontrolli täielikult. 3. oktoobril 1990 läksid Saksa DV ja Lääne-Berliin Saksamaa LV koosseisu.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Ekspert: kellele seda NATO-t pärast NSV Liidu lagunemist ikka vaja on
Millises endises NSV Liidu vabariigis on suurim migrantide osakaal
Kossatšov: NATO rajas uue Berliini müüri
Kuhu on liikunud SRÜ riigid pärast NSV Liidu lagunemist?
Gorbatšov: NSV Liidu lagunemist oleks saanud vältida
Algas Berliini müüri rajamine
Tagid:
aastapäev, ajalugu, NSV Liit, müür, Berliin, Saksamaa

Peamised teemad