19:30 31. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0956
  • RUB85.9486
Välisuudised
lühendatud link
7730

Saksa-Vene foorumi teadusdirektor Alexander Rahr avaldas oma arvamust Euroopa tulevikust ja kõneles sellest, milline piirkond maailmas pretendeerib arengukeskuse rollile.

TALLINN, 11. november — Sputnik. Maailma arengukeskus nihkub läänest itta. Sellist veendumust väljendas Sputnikuga vesteldes Saksa-Vene foorumi teadusdirektor Alexander Rahr, kes osales rahvusvahelise väitlusklubi Valdai kümnendal Aasia konverentsil Usbekistanis. Eksperdi sõnul saab maailm praegu tunnistajaks Suur-Aasia loomisele.

"Nüüd võib Suur-Aasiast mitte ainult unistada, vaid ka kõnelda, ja on võimalik näha, kuidas seda luuakse – tegemist on uute liitudega, uute majanduskoostöö vormidega, eri riikide poolt korraldatavate vabamajandusvöönditega," lausus Alexander Rahr konverentsil "Kesk-Aasia ja Euraasia: mitmekülgne koostöö silmitsi globaalse korralageduse väljakutsetega".

Ekspert toonitas, et niinimetatud Suur-Aasiasse on astunud "läänest lahkudes" Türgi, aga ka Filipiinid ja Vietnam, kes "veel paar-kolm aastat tagasi tegid panuse koostööle USA-ga".

"Aasias luuakse suurim majandusruum, mida kogu inimkonna ajaloo vältel eales nähtud on. See hõlmab 50% kogu maailmamajandusest.Kõigi nende majanduslike protsesside põhjal luuakse nii poliitilised institutsioonid kui ka sõjalised liidud, mis ehitavad üles tulevase maailmakorra," usub Saksa-Vene foorumi teadusdirektor.

Tema sõnul asub Aasia otsima kõige keerulisemate ja erinevamate riikide vahelisi kokkupuutepunkte, et maailm ladusamalt toimivaks ja stabiilsemaks muuta.

Tema arvates ei kujune see samasuguseks, nagu tegi lääs, kes püüdis rajada kõik liberaalsele majandus- ja poliitilisele süsteemile. "Sellest saab midagi muud: iga riik haakub oma võimaluste, oma tavade läbi millegi suuremaga," selgitas ekspert.

Valdai ekspertide klubi liige juhtis tähelepanu sellele, et riigid väljuvad isolatsioonist ja on valmis lõimumiseks.

"Nüüd on kõik järsult muutumas ja ma usun, et see tähendab teed selles suunas, et alustada kõige laiaulatuslikumat koostööd. Ma ei tea, millega see kõik lõpeb, aga esialgu kulgeb kõik rahumeelselt, tsiviliseeritud kombel, ladusalt. Siin on kõik riigid üksteisele vajalikud," rõhutas Alexander Rahr.

Samarkandis toimub praegu Valdai klubi kümnes Aasia konverents teemal "Kesk-Aasia ja Euraasia: mitmekülgne koostöö silmitsi globaalse korralageduse väljakutsetega". Üritusest võtab osa üle 70 juhtiva asjatundja 11 riigist – Venemaalt, Usbekistanist, Saksamaalt Indiast, Kasahstanist, Kõrgõzstanist, Hiinast, Tadžikistanist, Filipiinidest, Rootsist ja Jaapanist.

Samal teemal võib Sputnik Eestis avaldatust huvi pakkuda ka:

Samal teemal

"Valdai" eksperdid nimetasid Venemaa välisohud
Miks Eesti esindajad Kasahstani foorumile läksid
Ekspert: Eesti poolt seni Hiinale tehtud äripakkumised polnud adekvaatsed
Putin majanduskriisist, "millist pole veel nähtud"
Venemaal Primorjes avatakse perspektiivsete tuumatehnoloogiate keskus
Tagid:
Venemaa, Alexander Rahr, tulevik, majandus, poliitika, Valdai klubi, Aasia, Euroopa

Peamised teemad