11:15 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Välisuudised
lühendatud link
8210

Washington püüab Eufrati jõe idakaldal asuvaid naftarikkaid territooriume Süüria põhiosast eraldada ja teeb kõik selleks, et seal kunstlik riik luua, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov Pariisi teisel rahufoorumil.

TALLINN, 12. november — Sputnik. Minister ütles, et USA palub Pärsia lahe riikidel teha suuri investeeringuid Süüria demokraatlike jõudude heaks, kurdide enesekaitseüksustele ja teistele jõududele tugineva kohaliku administratsiooni loomiseks selge kavatsusega eraldada see osa Süüriast ja kontrollida seal asuvaid naftavälju, edastab RIA Novosti

"Meie aga toetame koos Süüria valitsusega kõigi kutsumist pagulaste tagasipöördumist võimaldava infrastruktuuri loomiseks ja kaasajastamiseks, et riik saaks normaalse elu juurde tagasi pöörduda," rõhutas minister.

Eile ütles Lavrov, et USA katsed Süüriat röövida ja naftaväljad enda kontrolli alla võtta on ebaseaduslikud ega too kaasa midagi head.

Olukord Süürias

Süüria relvastatud konflikt on kestnud enam kui kaheksa aastat. Olukord teravnes oktoobri alguses, mil Türgi kuulutas välja kurdi vägede vastu suunatud operatsiooni "Rahu allikas". Washington omakorda keeldus Ankara sõjalises operatsioonis osalemisest ja teatas vägede väljaviimisest.

Varsti teatas Donald Trump aga, et osa kaitseväelastest jääb naftat Islamiriigi* võitlejate eest kaitsma, sest varasem naftatootmine Süüria põhjaosas oli nende peamiseks sissetulekuallikaks. Tema sõnul "võib olla kätte jõudnud aeg kurdide kolimiseks sellesse naftapiirkonda", sest "nad vajavad raha".

Moskva ja Ankara kokkulepped

22. oktoobril pidasid Vladimir Putin ja Recep Tayyip Erdogan kuutunnised läbirääkimised, mille järel allkirjastati kümnepunktiline vastastikuse mõistmise memorandum.

Hiljem teatas Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu kurdide ennetähtaegsest turvatsoonist lahkumisest. Türgi-Vene kontrollmarsruutidel algasid luurelennud ja demineerimistööd.

*Venemaal keelatud terroristlik organisatsioon

Lugege lisaks:

Tagid:
nafta, poliitika, Venemaa, Sergei Lavrov, kurdid, USA, Süüria

Peamised teemad