02:06 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
8910

USA president Donald Trump pakkus oma Türgi ametivennale Recep Tayyip Erdoğanile 100 miljardi dollari suurust kaubatehingut ja "ümbersõiduteed" pääsemaks sanktsioonidest, mille Washington on lubanud Ankara suhtes kehtestada venelaste S-400 soetamise eest.

TALLINN, 13. november — Sputnik. Sellised ettepanekud esitatud kirjas, mille Ameerika Ühendriikide riigipea läinud nädalal Erdoğanile saatis, edatab RIA Novosti viitega ajalehele The Washington Post.

Türgi president on 12.—13. novembrini visiidil USA-s, pidades Trumpiga aru uusimate hävitajate – Venemaa S-400 ja ameeriklaste Patrioti ostmise ning olukorra üle Süürias.

Vene õhutõrjesüsteemide tarned Türgisse algasid juuli keskel, täiel määral on kavas need kompleksid kasutusele võtta aprillis.

Washington on nõudnud sellest tehingust loobumist ja seevastu ameeriklaste õhutõrjekomplekside Partiot ostmist, ähvardades seisku panna või üldse tühistada uusimate hävitajate F-35 Türgile müümine ja ühtlasi kehtestada sanktsioonid vastavalt CAATSA-le (USA vaenlastele sanktsioonide abil vastuseismise akt – the Countering America's Adversaries Through Sanctions Act ). Ankara on keeldunud järeleandmisi tegemast.

Sputnik Eesti kirjutas ennem, et 2017. aastal sõlmis NATO liige Türgi Venemaaga õhutõrjekomplekside S-400 tarnelepingu. Mõistagi ei meeldinud see USA-le, kes ähvardas Ankarat sanktsioonide ja Põhja-Atlandi liidust väljaheitmisega, kui kokkulepe realiseeruma peaks. 

Paljud Lääne sõjalised eksperdid ja poliitilised vaatlejad uskusid, et Ankara ei julge Washingtonile väljakutset heita ja annab USAle ähvarduste kartuses järele.

12. juulil avaldas aga Türgi kaitseministeerium fotod esimesest Venemaalt tarnitud S-400 partiist. 14. juulil postitas ka Vene kaitseministeerium internetti video relvade üleandmisest Türgile. 

Lugege lisaks: 

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Relvastus
Ekspert: Vene õhutõrjekompleksid S-400 tagavad Türgi suveräänsuse
Sõda S-400 pärast: USA esitas Türgile uued ähvardused
Kõik salajane sai avalikuks: Pentagon ja tema valed S-400 kohta
Türgi teatas, et Venemaa õhutõrjekompleksid S-400 on juba ostetud
Tagid:
sanktsioonid, Venemaa, S-400, Patriot, Türgi, USA

Peamised teemad