12:15 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
5310

USA president pakkus Türgi riigipeale 100 miljardi dollari suurust kaubatehingut. Raadio Sputnik saates avaldas Venemaa kaasaegse riikliku arengu instituudi direktor Dmitri Solonnikov oma arvamust selles küsimuses.

TALLINN, 14. november — Sputnik. USA president Donald Trump pakkus oma Türgi ametivennale Recep Tayyip Erdoğanile 100 miljardi dollari suurust kaubatehingut ja "ümbersõitu" pääsemaks sanktsioonidest, mille Washington on lubanud Ankara suhtes kehtestada venelaste S-400 soetamise eest, teatab The Washington Post.

Märgitakse, et möödunud nädalal Türgi presidendile saadetud kirjas sisalduvad Ameerika Ühendriikide riigipea ettepanekud USA ja Türgi vaheliste suhete parandamiseks.

Ajalehe hinnangul ajavad Trumpi ettepanekud ilmselt raevu vähemalt kolmandiku kongresmenidest, kes toetasid Türgi suhtes Süürias korraldatud sõjalise operatsiooni eest sanktsioonide kehtestamist.

Raadio Sputnik saates kommenteeris Venemaa kaasaegse riikliku arengu instituudi direktor Dmitri Solonnikov sõnumit selle tehingu kohta.

"Niisugune tehing on just Donald Trumpi vaimus. Selles olukorras toimub lugu nii, nagu talle meeldib: kõigepealt ähvardused, seejärel läbirääkimiste määramine ja ettepanek tema meelest heaks väljapääsuks kujunenud olukorrast. Iseasi on see, et nüüd on nii USA-s kui ka tema vastastikustes suhetes Türgiga kõik märgatavalt muutunud. Mitte kõik ei sõltu enam Trumpist, ka Kongressil on oma tõsine sõna öelda," arvab ekspert.

Samas jääb tema meelest selgusetuks, milline see tehing kujunenud tingimustes nimelt olla saab. "Pole selge, mida ta võis pakkuda. Teha Türgile, kellel pole niigi hiilgavaid majandusnäitajaid ega kindlasti mitte liigset sadat miljardit, ettepanek kukrut kergendada? Aga miks peaks ta USA-le säärase meelehead maksma ja midagi saja miljardi eest ostma? Neil on, vastupidi, tarvis, et nendelt midagi ostetaks," ütles ekspert. 

"F-35 tootmist nende territooriumil tõmmatakse koomale ning nende töökohad ja võimsused jäävad priiks. Neil on vaja, et meile tuleks tellimusi, mitte et nemad midagi USA-st telliksid," märkis Dmitri Solonnikov.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan on 12.—13. novembrini visiidil USA-s, kus arutab Trumpiga uusimate hävitajate, Venemaa S-400 ja ameeriklaste Patriotide ostmist ning olukorda Süürias.

Sputnik Eesti kirjutas ennem, et 2017. aastal sõlmis NATO liige Türgi Venemaaga õhutõrjekomplekside S-400 tarnelepingu. Mõistagi ei meeldinud see USA-le, kes ähvardas Ankarat sanktsioonide ja Põhja-Atlandi liidust väljaheitmisega, kui kokkulepe realiseeruma peaks. 

Paljud Lääne sõjalised eksperdid ja poliitilised vaatlejad uskusid, et Ankara ei julge Washingtonile väljakutset heita ja annab USAle ähvarduste kartuses järele.

12. juulil avaldas aga Türgi kaitseministeerium fotod esimesest Venemaalt tarnitud S-400 partiist. 14. juulil postitas ka Vene kaitseministeerium internetti video relvade üleandmisest Türgile. 

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Ekspert: Vene õhutõrjekompleksid S-400 tagavad Türgi suveräänsuse
Sõda S-400 pärast: USA esitas Türgile uued ähvardused
Ekspert ennustas Türgi S-400 ostu võimaliku keeldumise tagajärgi
Tagid:
poliitika, Patriot, S-400, Türgi, USA

Peamised teemad