19:53 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Välisuudised
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
5810

Saksamaa parlament kiitis heaks seaduseelnõu, mis jätab lõigu gaasijuhtmest Nord Stream 2 väljapoole Euroopa Liidu gaasidirektiivi reguleerimisala.

TALLINN, 14. november — Sputnik. Eelnõu taheti vastu võtta möödunud nädalal, kuid seda ei juhtunud: hääletamine toimus kella kahe paiku öösel ja parlamendil jäi Alternatiiv Saksamaale fraktsiooni nõudmise tõttu nimetatud hääletamine läbi viia nõutavast kvoorumist puudu.

Ka kolmapäeval palus AfD nimetatud hääletamist, kuid võttis viimasel hetkel palve tagasi. Tulemusena hääletasid parlamendisaadikud saalist lahkumisega ja seeläbi oma seisukohta väljendades.

Seaduseelnõus on märgitud, et direktiivi reeglistik ei laiene ajutiselt (tähtajaga kõige enam 20 aastat) Saksamaa territooriumil asuvatele torujuhtmetele, juhul kui:

selle torujuhtme esimene liitumispunkt Euroopa Liidu riigi võrgustikuga paikneb Saksamaal;

torujuhe on rajatud enne 2019. aasta 23. maid;

selliseks erandi tegemiseks on objektiivsed põhjused (tehtud investeeringute amortiseerumine, varustuskindlust kätkevad kaalutlused);

erand ei avalda negatiivset mõju Euroopa Liidu konkurentsivõimele ja energiajulgeolekule.

Selline sõnastus vastab EL-i poolt vastu võetud seadusemuudatuse sisule, kuid erineb ülesehituselt. Nii võimaldab Euroopa Liidu direktiiv erandeid teha:

enne 2019. aasta 23. maid valmis ehitatud torujuhtmetele riigi puhul, kus gaasijuhe on lülitatud Euroopa võrgustikku;

"vastava riigi territooriumil või territoriaalvetes asuvale torujuhtme osale objektiivsetel põhjustel, nagu näiteks investeeringute amortisatsiooni kompenseerimiseks või turvalisuse kaalutlustel, arvestades, et see erand ei kahjusta konkurentsi ega maagaasi siseturu tõhusat toimimist ega Euroopa Liidu varustuskindlust."

Majandus- ja energiakomisjoni soovitustes kinnitab valitsev CDU/CSU bloki parlamendifraktsioon, et seaduseelnõu on direktiiviga kooskõlas.

Fraktsioonis lisati, "Euroopa Liidu ja Saksamaa vahel saavutatud kompromiss eeldab, et määrust Nord Stream 2 vastava osa suhtes hakkab rakendama Föderaalne Võrguagentuur. Esialgu nõudis Euroopa Komisjon, et selle lõigu reguleerimine kuuluks tema pädevusse.

Otsuse gaasijuhtme vabastamise kohta energiapaketi nõuetest peab Föderaalne Võrguagentuur langetama 24. maiks 2020. aastal.

Nord Stream 2 operaatorfirma Nord Stream 2 AG on esitanud Euroopa Kohtule hagiavalduse taotlusega tunnistada direktiivi muudatused osaliselt kehtetuks, kuna vastavas dokumendis on sätestatud Euroopa Liidu liikmete jaoks liiga lühikesed tähtajad erandite taotlemiseks. Operaatori hinnangul vähendab see oluliselt sääraste erandite pälvimise tõenäosust.

Nord Stream 2 AG, mille ainsaks osanikuks on Gazprom, leiab, et Nord Stream 2-l on õigus väljuda uuendatud direktiivi toimealast, kuna projekti tehti investeeringud enne uute seadusesätete jõustumist.

Lugege lisaks:

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Samal teemal

Nord Stream 2
Tagid:
poliitika, majandus, EL, seaduseeelnõu, Saksamaa, gaas, Nord Stream 2

Peamised teemad