06:19 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Välisuudised
lühendatud link
3110

BRICS-i riikide tippkohtumisel võeti vastu deklaratsioon, kus räägitakse arengumaade mõjujõu kasvust maalma poliitikas ning avatud ja turvalise teabevahetuse olulisusest.

TALLINN, 15. november — Sputnik. Brasiila pealinnas toimus BRICS-i tippkohtumise raames Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika Vabariigi riigijuhtide kohtumine.

BRICS-i riikide 11. tippkohtumise tulemuste põhjal võeti vastu ka ühisdeklaratsioon. BRICS-i riikide juhid kinnitasid ustavust suveräänsuse ja vastastikuse võrdsuse põhimõtetele. Deklaratsioonis toonitatakse, et "nende põhimõtete järgimine välistab sääraste sunnimeetmete rakendamise, mis ei põhine rahvusvahelise õiguse normidel".

 Президент РФ Владимир Путин на церемонии совместного фотографирования лидеров стран БРИКС во дворце Итамарати. Слева - председатель Китайской Народной Республики (КНР) Си Цзиньпин. Справа налево - президент Южно-Африканской Республики (ЮАР) Сирил Рамафоза, премьер-министр Индии Нарендра Моди и президент Бразилии Жаир Болсонару
© Sputnik / Алексей Дружинин
BRICS-i riikide 11. tippkohtumine

"Me süvendame ühenduse raames jätkuvalt koostööd meie rahvaste heaolu ja õitsengu nimel ning jätkame meie riikide vaheliste traditsiooniliselt sõbralike suhete tugevdamist," on dokumendis öeldud.

On teatatud, et jätkub töö BRICS-i innovaatilise võrgustiku loomisel, BRICS-i uudse ülesehituskontseptsiooni rakendamisel teaduse, tehnoloogia ja innovatsiooni valdkonnas (STI).

Lisaks sellele lubasid BRICS-i riigipead pöörata tublisti suuremat tähelepanu võitlusele korruptsiooniga, märkides, et jätkatakse koostööd korruptsioonivastaste seaduste täitmise kontrollimisel ja kuritegeliku vara sissenõudmise küsimustes.

BRICS-i uueks eesistujaks on Venemaa

Venemaa president Vladimir Putin rääkis sellest, millised ettepanekud teeb Moskva BRICS-i eesistumise ajal 2020. aastal.

"Kõik, mida me siis teeme, jääb nii või teisiti Brasiilia eesistumisel kujundatud raamistikku, me jätkame sisuliselt neidsamu suundumusi ja prioriteete," lausus riigipea plenaaristungil.

Президент РФ Владимир Путин выступает во время встречи лидеров стран БРИКС с членами Делового совета БРИКС и руководством Нового банка развития во дворце Итамарати
© Sputnik / Алексей Дружинин
Venemaa president Vladimir Putin BRICS-i tippkohtumisel

Venemaa president ütles, et ühenduse olemasolu kümne aastaga on BRICS-i riigid saavutanud tõsiseltvõetavaid tulemusi ja jätkavad tihedat koostööd globaalsete ja regionaalsete probleemide lahendamisel.

Putin rõhutas, et Venemaa kavatseb laiendada viie riigi omavahelist koostööd rahvusvahelisel areenil. "Eelkõige ÜRO-s, kus BRICS-i riigid on saanud tõeliselt hea koostöökogemuse," lausus Venemaa riigipea.

Ta märkis, et viisiku liikmed toetavad üheskoos rahvusvahelise õiguse ranget järgimist ja ÜRO keskset rolli ülemaailmsetes küsimustes. Viisiku riikidel on õnnestunud ka välja töötada ühine seisukoht "väga paljude ÜRO päevakorrapunktide osas".

BRICS-i tippkohtumine Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika juhtide osalusel toimus 13.–14. novembrini Brasiilia pealinnas. 2020. aastal läheb ühenduse eesistumisjärg üle Venemaale.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Kolmanda maailmasõja mudel: Assad Süüria konfliktist, USA poliitikast ja rändeprobleemist
Alexander Rahr: Euroopa ajastu on lõpule jõudmas, Aasia hakkab inimkonna ajalugu kirjutama
Sõidame SCO ja BRICS-i tippkohtumisele koos onukese Xi-ga
Valdai muudab orientiire: maailma arengu keskpunkt nihkub läänest itta — video
Tagid:
Brasiilia, poliitika, tippkohtumine, Venemaa, BRICS

Peamised teemad