05:36 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
9210

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan kinnitas pärast USA-visiiti, et tema riik ei loobu õhutõrjesüsteemidest S-400. Sõjandusvaatleja Juri Kotenok kommenteeris raadio Sputnik eetris visiidi tulemusi.

TALLINN, 16. november — Sputnik. Türgi peab Vene õhutõrjeraketisüsteemide S-400 soetamiseks oma suveräänseks õiguseks, teatas riigi president Recep Tayyip Erdoğan. Ta tegi selle avalduse koduteel pärast Washingtonis peetud läbirääkimisi Ameerika kolleegi Donald Trumpiga.

"Me ei pea õigeks nõudmist loobuda täielikult süsteemidest S-400. Ei saa täielikult loobuda S-400st ja minna üle (Ameerika õhutõrjesüsteemidele — toim) Patriot. Me ütlesime, et võime küll Patriote osta, aga neid ostes ei saa me loobuda S-400st. See on meie suveräänne õigus," ütles Erdoğan Türgi ajakirjanikele lennukis Washingtonist koju lennates. Tema sõnu tsiteerib Türgi telekanal NTV.

Türgi president märkis, et tervikuna möödus tema visiit USAsse positiivselt ja erimeelsuste ületamiseks on vaja dialoogi.

"Me tahame jõuda positiivsele tulemusele (Ameerika hävitajate — toim) F-35 tarnete osas. Kuid ma nägin seekord, et Trump läheneb sellele teemale palju positiivsemalt ja konstruktiivsemalt," lisas Türgi riigipea.

Portaali Segodnja.ru peatoimetaja, sõjandusvaatleja Juri Kotenok kommenteeris neid avaldusi raadio Sputnik eetris.

"Türgi ei pretendeeri mitte ainult regionaalse suurriigi rollile, vaid püüab jõuda juba strateegilisele tasandile. Ja siin on Erdoğanil väga raske ülesanne — saada hästi läbi Moskvaga jäädes seejuures NATO liikmeks. Me näeme, et see tekitab Ühendriikides suurt rahulolematust. Sellega seoses on Erdoğani selle Washingtoni-visiidi tulemused üsna tähelepanuväärsed, millel tehti katseid teda murda," arvab Kotenok.

"Erdoğani avaldused (S-400 kohta — toim) räägivad sellest, et esialgu teda murda ei õnnestu. Kuigi me ei tohi unustada, et ameeriklastel on suur valik abinõusid, mida nad võivad Türgi juhtkonna suhtes tarvitusele võtta. Ka Türgi peab olema valmis selleks, et teda võidakse proovida kaasata mingitesse poliitilistesse ja sõjalis-poliitilistesse provokatsioonidesse regioonis," oletab Juri Kotenok.

Vene õhutõrjesüsteemide S-400 tarned, mis tekitasid kriisi Ankara suhetes Washingtoniga, algasid juuli keskel. Türgis teatati, et S-400 võetakse täielikult kasutusele 2020. aasta aprillis.

Washington on nõudnud, et Türgi loobuks tehingust ja ostaks hoopis Ameerika komplekse Patriot ähvardades vastasel korral edasi lükata või tühistada hävitajate F-35 müügi Türgile ning kehtestada ka sanktsioone. Ankara on keeldunud tegemast järeleandmisi.

Sel nädalal sai teatavaks, et USA president pakkus oma Türgi ametivennale 100 miljardi dollari suurust kaubatehingut ja "ümbersõiduteed" pääsemaks sanktsioonidest, mille Washington on lubanud Ankara suhtes kehtestada venelaste S-400 soetamise eest.

Lugege lisaks: 

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Lahingutehnika triumf: S-300 ja S-400 tõestasid oma võimekust — video
Türgi välisminister: S-400 õhutõrjerakettide ostu küsimus on otsustatud
Ekspert ennustas Türgi S-400 ostu võimaliku keeldumise tagajärgi
Sõda S-400 pärast: USA esitas Türgile uued ähvardused
Tagid:
poliitika, S-400, Patriot, Venemaa, USA, Türgi

Peamised teemad