02:55 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Välisuudised
lühendatud link
7110

Venemaa ja Ukraina presidendi — Vladimir Putini ja Volodõmõr Zelenskõi — esimene kohtumine toimub detsembri alguses "Normandia formaadi" raames. Kohtumispaigaks on valitud Prantsusmaa pealinn.

TALLINN, 16. november — Sputnik. Venemaa president Vladimir Putin ja tema Ukraina kolleeg Volodõmõr Zelenskõi kohtuvad Pariisis 9. detsembril "Normandia formaadi"* raames.

Läbirääkimiste kuupäeva on kinnitanud Prantsuse Élysée palee ja Ukraina Presidendi Kantselei. Kiievist teatati, et otsus oli tehtud pärast Zelenskõi telefonivestlust Macroniga.

Ukraina liidri jaoks on need esimesed läbirääkimised "Normandia formaadis" ja esimene isiklik kohtumine Putiniga. Vene pool ei ole seda teavet seni kommenteerinud.

Putin ja Zelenskõi arutasid septembris telefoni teel vangide vahetust "Normandia formaadis", vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Telefonivestlus, mis oli järjekorras juba kolmas, toimus Ukraina poole algatusel pärast kauaoodatud vangide vahetust Venemaa ja Ukraina vahel. 

Presidendid arutasid ka Ukraina-sisese konflikti reguleerimist. Riigipead rõhutasid vajadust relvarahust kinni pidada ja relvajõud kokkupuutejoonelt ära tuua. Putin ja Zelenskõi leppisid kokku "Normandia neliku" tippkohtumise ettevalmistustööde jätkamises, et kohtumine oleks tulemuslik ning aitaks reaalselt kaasa Minski lepete täitmisele.

Õiend

Ukraina-teemaliste läbirääkimiste niinimetatud "Normandia formaat" eksisteerib alates 2014. aasta juunist. Tookord arutasid Venemaa, Ukraina, Prantsusmaa ja Saksamaa juhid liitlaste maabumise 70. aastapäeva tähistamisel Normandias esimest korda konflikti lahendamise võimalusi Donbassis. Pärast seda on toimunud mitmeid telefonivestlusi ja tippkohtumisi, samuti välisministrite kontakte.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Macron tunnistas "NATO aju" surnuks ja kutsus Euroopat üles ärkama
Ukraina tunnistas, et Venemaa-vastased sanktsioonid on lääne jaoks koormavad
Eesti suursaatkond: Venemaa ja Ukraina vangide vahetus on "suurepärane tehing"
Esimene kontakt: Putin vastas Zelenskõi ettepanekule "rääkida"
Tagid:
Normandia nelik, Prantsusmaa, Venemaa, Ukraina, Volodõmõr Zelenskõi, Vladimir Putin

Peamised teemad