13:52 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
6301

Oma 70. tegevusaastal on NATO pigem vaid iseenda vari, allianss elab üle eksistentsiaalset kriisi, võib kainelt sedastada, et ta on kaotamas oma terviklikkust arvab Saksamaa parlamendi saadik Jürgen Trittin.

TALLINN, 16. november — Sputnik. Praegu elab NATO läbi eksistentsiaalset kriisi olles ainult iseenda "vari". Sellist arvamust avaldas oma artiklis ajakirjas Der Spiegel Saksamaa parlamendi saadik erakonnast Liit 90/Rohelised (Bündnis 90/Die Grünen) ja väliskomisjoni liige Jürgen Trittin, vahendab RIA Novosti.

Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni sõnad NATO "ajusurma" kohta on artikli autori arvates õiged. "Mis allianss see on, mille majanduslikult tugevaim liikmesriik peab ohuks oma "riiklikule julgeolekule" Saksamaalt, tugevuselt teisest liikmesriigist, imporditavaid sõiduautosid?" küsib poliitik.

Президент Франции Эммануэль Макрон
© REUTERS / POOL New
Prantsusmaa president Emmanuel Macron

Tema arvates igatseb Saksamaa välisminister NATOt, "mida ei ole enam ammu olemas". "Oma 70. tegevusaastal on see allianss pigem vaid iseenda vari. NATO elab üle eksistentsiaalset kriisi," nendib Trittin.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, kritiseeris Prantsusmaa president Emmanuel Macron intervjuus väljaandele The Economist karmilt praegust olukorda NATO blokis.

Macroni arvates on alliansil saabunud "ajusurm". Selle all pidas Prantsuse liider silmas koordinatsiooni kaotamist alliansi strateegiliste otsuste vastuvõtmisel.

Macroni sõnul peab Euroopa praegu "ärkama" ja hakkama kiiremas korras tegelema oma sõjalise võimsuse tugevdamisega, sest ta on juba jõudnud "kuristiku" servale. Ta kutsus üles ka mitte lootma enam vajaduse korral USA sõjalisele abile, kes on viimasel ajal Euroopale selga pööramas.

Varem on Emmanuel Macron juba teatanud vajadusest luua Euroopa Liidu ühised relvajõud. "Meil peab olema Euroopa, kes ennast kaitseb — enamasti iseseisvalt, ilma Ühendriikideta," rõhutas Prantsuse liider.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Ekspert: kellele seda NATO-t pärast NSV Liidu lagunemist ikka vaja on
NATO idarindel
NATO püüab oma surma varjamise meetodeis kokku leppida

Peamised teemad