14:20 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
Notre-Dame'i põleng (6)
75 0 0

Prantsusmaa on ametlikult kutsunud Venemaa eksperdid taastama Pariisi Jumalaema kirikut, mis sai aprillis tulekahjus tõsiselt kannatada.

TALLINN, 16. november — Sputnik. Sellest teatas Prantsusmaa suursaadik Venemaal Sylvie Bermann, lisades, et Prantsusmaa on valmis Venemaaga koostööd tegema ja on tänulik abi eest, edastab RIA Novosti.

"Me oleme valmis Venemaaga koostööd tegema, oleme nad ametlikult külla kutsunud, oleme tänulikud selle eest, et nad meid aitavad. Ma olen isiklikult väga liigutatud, et sellel hetkel, kui see juhtus, suhtusid venemaalased sellesse suure kaastundega," ütles suursaadik.

Sputnik Eesti on kirjutanud Notre-Dame de Paris ajaloo suurimast tulekahjust 15. aprilli õhtul. Selle tulemusena hävis katedraali katuseharja torn ja katus, mis sisaldas pliist* kinnitusdetaile ja katteid.

Tuletõrjujate sõnul jäid Notre Dame'i põhikonstruktsioonid ja seal hoitavad olulisemad kunstiteosed ning säilmed terveks. Esimeste juurdlustulemuste kohaselt võis tulekahju tekkida restaureerimistööde käigus. Ekspertide rühm jõudis järeldusele, et ehitise struktuur on üldiselt säilinud, kuid võlvides avastati kahjustusi. 

Prantsusmaa president Emmanuel Macron teatas, et katedraal taastatakse täielikult. Ekspertide sõnul võib ajaloolise hoone taastamiseks kuluda aastakümneid.

Prantsusmaa valitsus, riigi katoliku kirik, ühiskondlikud organisatsioonid ja rikkad prantslased hakkasid koguma annetusi. Omapoolse panuse lubasid anda UNESCO ja ÜRO. Venemaa väljendas ka valmisolekut osutada abi taastamistöödeks.

"Notre Dame on Prantsusmaa ajalooline sümbol, Euroopa ja maailma kultuuri hindamatu aare, üks tähtsamaid kristlikke pühakodasid," ütles selle tähtsust kirjeldades Venemaa president Vladimir Putin.

*Plii on Mendelejevi keemilise perioodilisuse tabeli element, hõbedavalge värvuse ja sinaka tooniga suhteliselt kergesti sulav raskemetall. Plii on mürgine.

Lugege lisaks: 

Teema:
Notre-Dame'i põleng (6)

Samal teemal

Notre-Dame'i põleng
Tagid:
restaureerimine, Venemaa, Prantsusmaa, Pariis, Jumalaema kirik, Notre-Dame

Peamised teemad