08:09 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
109 0 0

NATO kavatseb tunnistada kosmose oma tegevusvallaks. Riigiduuma kaitsekomitee aseesimees Juri Švõtkin rääkis raadio Sputnik saates selle sammu tagajärgedest maailmale ja Venemaa võimalikust vastusest.

TALLINN, 20. november — Sputnik. NATO peasekretär Jens Stoltenberg tegi teatavaks Põhja-Atlandi alliansi kavatsuse kuulutada kosmoseavarused selle liidu üheks tegutsemisvaldkonnaks.

Vastav avaldus kõlas Brüsselis NATO liikmesriikide kaitseministrite kohtumise eel toimunud pressikonverentsil. Ettekande salvestis on avaldatud Twitteris.

Alliansi juhi arvates aitab kosmose tunnistamine selliseks toimealaks side-, navigatsiooni- ja aegsasti toimivaid hoiatussüsteeme edasi arendada. Samas rõhutas ta, et ründerelvastuse kosmosesse paigutamist ei eeldata.

Alliansi juhtkonna seesugused väited ei vasta tõele, möönis Sputniku raadiosaates Venemaa Riigiduuma kaitsekomitee aseesimees Juri Švõtkin.

"Stoltenbergi avaldus tekitab hämmingut ja peab silmas ilmselgelt agressiivseid, teiste riikide suhtes destruktiivseid tegevusi... Allianss ise eeldab sõjalise organisatsioonina kosmose militariseerimist ja selleks hakatakse NATO riikide poolt igasugused katseid tegema. Minu hinnangul võib see viia maailma üldsuse katastroofini," lausus seadusandja.

"Vastus peab olema peegelduslik, kuid samal ajal ei tohi see (lubada – toim.) tirida meie riiki kosmoses asetleidvasse võidurelvastumisse," sõnas Riigiduumakaitsekomitee aseesimees kokkuvõtteks. 

Novembri algul ütles Prantsusmaa president Emmanuel Macron intervjuus ajakirjale Economist, et Põhja-Atlandi allianss "on kaotanud igasuguse koordinatsiooni liitlaste vahel, mida saab iseloomustada kui ajusurma".

Seda ütlust kritiseeris niihästi Jens Stoltenberg kui ka Saksamaa LV kantsler Angela Merkel, kes teatasid, et nad ei jaga NATO suhtes Macroni teravaid hinnanguid.

Eelnevalt on raadio Sputnik teatanud, et Venemaa asub peegelvastusena USA sammudele kesk- ja lühimaarakette (IRNF) välja arendama.

Samas aga ei hakka Venemaa globaalse etteaimatuvuse säilitamiseks raketisektoris maapealseid kesk-ja lühimaarakke kuhu iganes seniajani paigutama, kuni neid ühte või teise piirkonda ei ilmu.

Lugege lisaks: 

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Relvastus
Tagid:
Jens Stoltenberg, poliitika, relvastus, Venemaa, NATO, kosmos

Peamised teemad