15:56 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
10

NATO peasekretär Jens Stoltenberg selgitas, miks Põhja-Atlandi alliansi relvajõudude eelarve on Venemaa kaitsekulutustest kakskümmend korda suurem.

TALLINN, 21. november — Sputnik. NATO sõjaline eelarve on 20 korda suurem kui Venemaa kaitsekulutused, kuid allianss on järjekindlalt kinnitanud, et on vaja investeerida üha enam raha Venemaa "ohjeldamiseks".

Seda ütles Jens Stoltenberg ajakirjanikele NATO riikide kaitseministrite kohtumise eelõhtul, mille peateemaks on sõjaliste kulutuste edasine suurendamine, kirjutab RIA Novosti.

"Arvude osas oleme tõhus liit ja meil on tõhusad armeed, kuid kulude tase on palju kõrgem, mis lihtsalt kajastab kõrgemat elatustaset. Kui võrrelda NATO liitlaste ja Venemaa palku ja kulusid, siis muidugi on meie kulude tase kõrgem. Kui võrrelda neid eelarveid turuhindade ja valuutade kaupa, jõuate samade järeldusteni, kuid see ei kajasta madalamat efektiivsust," ütles Stoltenberg.

Varem teatas NATO, et liit tähistas viiendat aastat järjest kaitsekulutuste suurenemist nii Euroopa liitlaste seas kui Kanadas – lisainvesteeringuteks hinnatakse 100 miljardit dollarit.

Väidetavalt "kakskümmend korda madalama elatustasemega Venemaa" on aga juba teist aastat järjest oma kaitsekulutusi vähendanud, tootes samal ajal isegi ühikuliselt pea kõiki relva- ja lahingutehnika liike suuremas koguses, kui kogu NATO allianss. Seejuures on Venemaal mitmeid relvastuse valdkondi, kuhu "tõhusad" NATO armeed veel jõudnudki pole.

Peasekretäri sõnul on need hiiglaslikud kulud äärmiselt vajalikud.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, ületavad NATO liikmesriikide sõjalised kogukulutused triljonit dollarit, mis moodustab üle poole globaalsetest kaitsekulutustest ja ületab Venemaa kaitse-eelarvet üle 20 korra.

Venemaa välisministeerium on korduvalt juhtinud tähelepanu sellele, et Washingtoni väidetel Venemaa väidetava ohu kohta on konkreetne eesmärk. Ja see ei ole üldse mitte mure Euroopa mandri turvalisuse pärast, vaid soov leida Ameerika sõja-tööstuskompleksi küsitava efektiivsusega toodetele uusi ostjaid. Samal eesmärgil on USA president Donald Trump pidevalt NATO liitlasi üles kutsunud oma sõjalisi kulutusi suurendama.

Lugege lisaks:

Samal teemal

NATO idarindel
NATO "vihmavarjust" polnud tolku: Eestis sooritasid rotid eduka rünnaku e-riigi vastu
Välisministeerium: Venemaa lõpetas NATO-ga igasuguse koostöö
Venemaa politoloogid: Euroopa Liidust saab NATO hauakaevaja
Helme oma sõnadest NATO kohta: ajakirjanik mõistis mind valesti
Tagid:
Jens Stoltenberg, kaitsekulutused, Venemaa, NATO

Peamised teemad