15:05 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
0 0

Vabariiklasest senaatori Ted Cruzi arvates on Washingtonil veel paar kuud aega selliste sanktsioonide kehtestamiseks, mis suudavad Vene–Saksa gaasijuhtme ehitust oluliselt pidurdada.

TALLINN, 21. november — Sputnik. Nord Stream 2 käikulaskmise nurjamine võimaldab luua ameeriklastele uusi töökohti, teatas USA Senati liige Vabariiklikust Parteist Ted Cruz. Ta tegi ettepaneku anda sanktsioonidega löök Vene–Saksa projekti tema arvates "nõrkade" kohtade pihta, enne kui hilja.

Omakasupüüdlik "hoolitsemine" Euroopa eest

Senatis esinedes rõhutas Texase osariiki esindav Cruz, et Nord Stream 2 annab miljardeid dollareid "Venemaa agressiooni toitmiseks" ja toob kahju Euroopa riikidele. "Samal ajal kahjustab see kogu Euroopat muutes Lääne-Euroopa Venemaa energiast sõltuvamaks, majanduslikule allasurumisele altimaks, majandusšantaažile altimaks," selgitas ta.

Ameerika senaatori arvates on kõigil huvitatud pooltel "parem", kui Euroopa hakkab saama energiat allikatest, kes "ei hakka seda kasutama šantaaživahendina". Ta on kindel, et selline allikas on Ühendriigid ise.

Põhjust, miks ookeanitagune parlamendisaadik eurooplaste pärast südant valutab, on lihtne seletada: kui Euroopa hakkab saama gaasi Venemaa asemel USAst, aitab see luua ameeriklastele uusi töökohti.

Selleks tegi Cruz ettepaneku võtta vastu seaduseelnõu sanktsioonide kohta. Peale selle, lisas ta, võib Valge Maja kehtestada ka piirangud "USA vastastele sanktsioonide abil vastuseismise seaduse" (CAATSA) raames.

Senaator on kindel, et sanktsioonide kehtestamine Venemaa gaasijuhtme ehitamisel osalevate ettevõtete vastu ajab selle projekti nurja, sest Venemaal endal ei olevat tehnoloogiaid torujuhtme paigaldamiseks merepõhja. "Halvimal juhul lükkub Nord Stream 2 valmimine edasi rohkem kui aastaks," lõpetas ta.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamist Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani, läbilaskevõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Selle maksumus on 9,5 miljardit eurot.

Nord stream

Oktoobri lõpul andis Taani loa gaasijuhtme paigaldamiseks oma mandrilavale Läänemeres. Enne seda oli projekt kooskõlastatud Saksamaa, Rootsi ja Soomega.

Ehituse vastu on Ukraina, kes kardab kaotada oma tulusid Venemaa gaasi transiidist, Euroopa Liidus oma veeldatud maagaasi reklaamiv USA ja mõne teised riigid, sealhulgas Poola, Leedu ja Läti.

Lugege lisaks:

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Samal teemal

Nord Stream 2
Tagid:
majandus, poliitika, gaas, gaasijuhe, Nord Stream 2, Euroopa, Venemaa, USA

Peamised teemad