13:29 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
0 0

Soomes on ühestainsast inimesest koosnevate leibkondade hulk kasvanud 1,2 miljonini, ülatudes esmakordselt üle 40% kõigist leibkondadest.

TALLINN, 30. november — Sputnik. Üksinda elavate inimeste hulk kasvab kiiresti: praegu on Soomes juba 10 omavalitsust, kus enam kui pooles leibkondadest on üksainus inimene.

Sama suundumus on märgatav ka teistes kõrge elatustasemega riikides. Eeskätt Rootsis ja Hollandis kasvab üksi elavate inimeste arv veelgi kiiremini kui Soomes.

Eesti statistikaamet andis mullu kevadel ülevaate sellest, millised muutused on aset leidnud leibkondade suuruses ja koosseisus 1934. ja 2011. aasta rahvaloenduse võrdluses. Üldjoontes võib öelda, et inimesed elavad üha rohkem üksikult ja leibkonnad on jäänud väiksemaks, vahendas Sputnik Eesti.

Vähem on ka abielul põhinevaid leibkondi ja rohkem üksikvanemaid. See tähendab, et eestimaalased, eriti just naised, on muutunud 80 aastaga üksikumaks, järeldas amet.

Keskmine leibkonna suurus oli 1934. aastal ligi neli inimest ja kõige rohkem inimesi elas neljaliikmelistes leibkondades (20%). 2011. aastal oli keskmine leibkonna suurus veidi üle kahe inimese ja kõige rohkem inimesi elas kaheliikmelistes leibkondades (27%). Seega on 80 aasta jooksul peale üksikult elavate inimeste hulga suurenemise vähenenud ka leibkondade suurus.

Üksi elada on mugavam

Psühholoog Aljona Sanina leiab, et üha enam loobumisi paariti elamisest on tänapäeva Euroopa riikidele iseloomulik.

Ta lisas, et nendes riikides on üksi olla palju lihtsam kui kellegagi koos olla: sa ei sõltu kellestki, sätid ise oma aega ja rahaasju, elad rahulikult ilma tülide ja tundepuhanguteta. Ning mis peamine – pole pea vähimatki vastutuste teiste inimeste eest.

Повседневная жизнь
© Sputnik / Владимир Астапкович
Üle 86 700 inimese saab täna üksi elava pensionäri toetust

Nagu Sputnik Eesti vahendas, on Eestis üksindusel selgelt väljendunud ealine tunnusjoon. Eestis elab 304 556 pensioniikka jõudnud inimest.

Paljudel eri põhjustel elavad paljud neist oma nelja seina vahel täielikus üksinduses, mõned aga vajavad igapäevast hooldust seoses osalise või täieliku suutmatusega omapäi toime tulla.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Soome venelased tunnevad, et neid diskrimineeritakse nime või emakeele pärast
Niinistö hoiatas oma uusaastakõnes soomlasi muutustest halvema suunas
Eesti kaotab Soome turiste — video
Üle poole miljoni soomlase pole seksinud kordagi terve aasta jooksul
Tagid:
leibkond, statistika, soomlane, üksik, ühiskond, Soome

Peamised teemad