14:53 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Välisuudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
11

Sputnik Lietuva toimetuse juhile Marat Kasemile kehtestatud Leedusse sissesõidukeeldu põhjendati "konkreetsete andmetega", mis samas on kuulutatud salastatuks. Meediaagentuuri Rossija Segodnja juristid kaebavad otsuse edasi.

TALLINN, 8. detsember — Sputnik. Sputnik Lietuva peatoimetaja Marat Kasemi kaebeavaldus talle viieks aastaks määratud Leedusse sisenemise keelu suhtes jäeti rahuldamata — Vilniuse ringkondlik halduskohus jättis senise kohtuotsuse jõusse.

Sellest teavitas Sputnik Lietuva osundusega 5. detsembril välja kuulutatud kohtuotsusele.

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, peeti Kasem kinni tänavu mais Vilniuse lennujaamas, kuhu ta oli saabunud kajastama Leedu presidendivalimiste tulemusi. Ajakirjanik kuulati üle, misjärel talle anti määrus, mille kohaselt ta oli kuulutatud "ohuks riigi rahvuslikule jugeolekule".

Oma otsuses jätta Kasem soovimatute isikute staatusse viitas kohus Leedu kolme jõuametkonna soovitustele. Seejuures rõhutati, et Kasem on kuulutatud "ohuks" konkreetsete andmete põhjal.

Millised need konkreetsed andmed siis on? See on saladus!

Kohtumääruses on kirjas, et otsuses ajakirjaniku-poolsest "potentsiaalsest ohust" rahvuslikule julgeolekule ei saa migratsiooniamet kogu teavet esitada.

Põhjusena nimetati seda, et vastavalt Leedu riigisaladuse seadusele on see teave salastatud ega kuulu avalikustamisele.

Otsuse saab 14 päeva jooksul edasi kaevata Leedu ülemkohtusse. Agentuur keeldub kategooriliselt kohtuotsusega nõustumast ja on juba teatanud, et Kasemi õigusi ja huve kavatsetakse lõpuni kaitsta.

Nii märgiti meediaagentuuri Rossia Segodnja õigusosakonna poolt, et peaaegu kõik põhilised Kasemi kaitseks esitatud argumendid on jäänud vastuseta:

"Võttes arvesse, et otsust on väga nõrgalt motiveeritud ja meie argumendid on jäänud vastuseta, näeme me piisavalt alust edasikaebuseks, mille kavatseme esitada Leedu kõrgeimale halduskohtule."

Pole saladus, et kõik Sputniku toimetused Balti riikides kannatavad tõsise surve all, mida rakendavad kohalikud võimud, kes ei taha näha oma teaberuumis alternatiivseid ja oma kontrollile allumatuid teabeallikaid.

Eestis jätkub Sputniku survestamine

Nii püüavad Eesti ametivõimud siinsete pankade kaudu survet avaldades täita selles riigis tellimust uudisteportaali Sputnik "likvideerimiseks" ja süüdistavad portaali töötajaid justkui terrorismile kaasaaitamises.

Selleks püüavad Eesti ametivõimud kasutada Euroopa Liidu terrorismivastaseid ja rahapesuvastaseid seadusi, et võidelda teisitimõtlemise ja sõnavabaduse vastu.

Meediaagentuuri Rossija Segodnja, RT ja Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjani sõnul keelati Eesti pankadel teenindada meediaagentuuri Rossija Segodnja, et Sputniku töötajad oma töötasu kätte ei saaks.

Survet avaldati ka selle hoone valdajale, kus asub Sputnik Eesti toimetus — too sunniti tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Venemaa saatkond Eestis tegi avalduse, milles Eesti ametivõime kutsutsutakse üles lõpetama Sputnik Eesti tagakiusamine, mis oleks parim tõend Tallinna tegelikust valmisolekust täita oma rahvusvahelisi kohustusi sõnavabaduse valdkonnas.

"Rangelt Eesti seadustega kooskõlas tegutsevale meediaväljaandele avaldatakse enneolematut administratiivset survet, mis meenutab rohkem otsest tagakiusamist. Samal ajal "väänatakse avalikult käsi" pangandusstruktuuridel ja ettevõtjatel, kel on nimetatud meediaressursiga ärisuhted. Kampaania eesmärgiks on Sputnik Eesti töö blokeerida, võtta lugejatelt ära alternatiivne teabeallikas olukorrast riigis ja maailmas," seisab Venemaa saatkonna avalduses.

Lugege lisaks: 

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

Meedialahingud
Tagid:
meedialahingud, Eesti, Balti riigid, Leedu, sõnavabadus, Sputnik Lietuva

Peamised teemad