05:14 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
10

Teisipäeval, 10. detsembril kinnitas Soome president Sauli Niinistö tagasi astunud Antti Rinne asemel uueks valitsusjuhiks Sanna Marini, kes on nüüd noorim ametis olev peaminister maailmas. Ühtlasi kinnitati ametisse Soome uus valitsus.

TALLINN, 10. detsember — Sputnik. Pärast hääletust parlamendis vabastas president Sauli Niinistö oma residentsis toimunud tseremoonial Rinne valitsuse ametist ning nimetab ametisse Marini valitsuse, edastab ERR.

Marin võitis pühapäeval sotsiaaldemokraatide valimistel napilt oma vastaskandidaati Antti Lindtmani. Järgmisel teisipäeval hääletab parlament ka uue valitsuse valitsusprogrammi teemal.

Praeguse seisuga oleks Marin noorim ametis olev peaminister maailmas. See, et Soome peaministriks saab 34-aastane naine ning et ka kõiki teisi valitsuskoalitsiooni kuuluvaid erakondi juhivad parajasti võrdlemisi noored naispoliitikud, on rahvusvahelises meedias juba suurt tähelepanu pälvinud. 

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Soome parlament kinnitas suve algul häältega 111 poolt ja 74 vastu sotsiaaldemokraadi Antti Rinne peaministriks ning president Sauli Niinistö kinnitas tema 19-liikmelise valitsuse ka ametisse. Valitsusse kuulusid Rinne Sotsiaaldemokraatlik Partei, Keskerakond, Rohelised, Vasakliit ja Rootsi Rahvapartei.

Антти Ринне
© Sputnik / Алексей Витвицкий
Soome endine peaminister Antti Rinne

Antti Rinne kaotas koalitsioonikaaslaste usalduse seoses riigiettevõtte Soome Post tegevusega, mille kohta Rinne on võinud parlamendile valetada. Rinne lahkus detsembri algul peaministri kohalt, sest Keskerakond ei usaldanud teda. Koos tema ametist lahkumisega lagunes ka valitsus.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Solidaarsusstreik halvas lennu- ja laevaühenduse Soome ja Eesti vahel
Soome valitsuse hoonel oli tervitus Eestile
Eesti võib Venemaa pärast Soome turiste kaotada
Tagid:
poliitika, peaminister, ametivanne, valitsus, Soome

Peamised teemad