05:46 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Välisuudised
lühendatud link
Lõputu Brexit (82)
10

Konservatiivne partei võidab kindlalt Suurbritannia ennetähtaegsetel parlamendivalimistel. Uude parlamenti tagasi valitud peaminister Boris Johnson on juba teatanud, et valimistulemused annavad tooridele uued volitused Brexit ära teha.

TALLINN, 13. detsember — Sputnik. Briti toorid saavutasid Suurbritannias toimunud erakorraliste üldvalimiste tulemusel parlamendis absoluutse enamuse — 326 kohta, mis avab tee takistusteta Brexitile. Häälte lugemine jätkub.

Valimised said poliitilise kriisi tulemuseks Suurbritannia eelseisva Euroopa Liidust väljaastumise tõttu. Konservatiivid püüavad Brexiti teoks teha 31. jaanuaril, liberaalid pooldasid ELi liikmesuse säilitamist, leiboristid lubasid korraldada uue referendumi. Kella 5.05 (Moskva aja järgi 8.05) seisuga olid konservatiivid saanud 650 kohast parlamendis 327 ja leiboristid 195, teatab RIA Novosti.

Exit poll'i järgi peab Konservatiivne Partei saama 650 kohast 368 ja Leiboristlik Partei 191, kolmandal kohal on Šoti Rahvuspartei 55 mandaadiga.

Sky täpsustava prognoosi andmetel võidavad konservatiivid üldvalimiste tulemuste kohaselt 358 kuni 368 kohta (55–57%) ja leiboristid 192 kuni 202 kohta. Nii saab Konservatiivne Partei praegustel valimistel prognooside järgi parlamendis absoluutse kohtade enamuse.

Премьер-министр Великобритании Борис Джонсон
© Sputnik / Алексей Витвицкий
Suurbritannia peaminister Boris Johnson

Valimistulemused annavad Konservatiivsele Parteile "tugeva uue mandaadi" Brexiti elluviimiseks, teatas parlamenti tagasi valitud peaminister Boris Johnson.

"Tundub, et Konservatiivne Partei saab tugeva uue mandaadi selleks, et Brexit ellu viia, riik ühendada ja seda edasi viia," ütles Johnson.

Kui prognoosid osutuvad õigeks, saab Johnsonit nimetada kõige edukamaks Briti peaministriks alates 1980. aastate lõpust, Margaret Thatcheri aegadest, kes oli tema õpetaja ning üks poliitilistest iidolitest.

"Suure võidu" puhul parlamendivalimistel õnnitles Briti peaministrit Boris Johnsonit USA president Donald Trump.

"See näeb välja nagu suur võit Borisi jaoks Ühendkuningriigis!" kirjutas Trump Twitteris.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel teatas, et ootab kiireimat hääletamist Suurbritannias Brexiti leppe üle.

"Ma tahaksin õnnitleda Boris Johnsonit võidu puhul. Me ootame, et väljaastumisleping pannakse hääletusele niipea kui võimalik," kirjutas ta Twitteris.

Michel lisas, et Euroopa Liit on valmis läbirääkimisteks kaubandusleppe sõlmimiseks Suurbritanniaga pärast Brexitit, mis oli varem edasi lükatud maksimaalselt jaanuari lõppu.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson saatis Euroopa Liidu Ülemkogu juhile Donald Tuskile kirja, milles palus Brexiti edasilükkamist kolmeks kuuks - kuni 31. jaanuarini 2020.

Ühendkuningriigi parlament kiitis 19. oktoobril häälteenamusega heaks seadusemuudatuse, mis ei luba EL-ga uut lepingut heaks kiita enne, kui kõik Brexiti jaoks vajalikud seadused on vastu võetud.

Seega seadsid parlamendiliikmed Johnsoni vajaduse ette pöörduda Brüsselisse taotlusega Ühendkuningriigi "lahutus" Euroopa Liiduga edasi lükata. Ühendkuningriigi valitsusjuht kinnitas alamkoja otsusele reageerides, et ta ei küsi Brüsselilt edasilükkamist.

Suurbritannia pidi Euroopa Liidust lahkuma hiljemalt 29. märtsil 2019. Euroopa Liidust lahkumine otsustati 2016. aasta juunis toimunud rahvahääletusega, kus lahkumist toetas 51,89% osalenutest. 

Lugege lisaks: 

Teema:
Lõputu Brexit (82)

Samal teemal

Lõputu Brexit
Tagid:
parlamendivalimised, Suurbritannia, Boris Johnson, poliitika, Brexit

Peamised teemad