22:19 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
10

Eestlastest Soome tööle minejate hulk on viimastel aastatel vähenema hakanud selle asemel läheb sinna üha enam ukrainlasi.

TALLINN, 14. detsember — Sputnik. Ukraina on tõusnud viimase mõne aastaga Soome tööle minejate poolest teiseks maaks Eesti järel, edastab Soome eestikeelne portaal Eestinen viitega Yle-le.

Soome tööle minejad on enamasti noored, alla 35 aasta vanused inimesed. Kokku läks aastatel 2015-2018 Soome tööle ligi 45 000 välismaalast: Eestist läks Soome tööle 6836 inimest, Ukrainast 5424, Indiast 3662, Venemaalt 2696, Hiinast 1889 ja Poolast 1781 inimest.

Soome minnakse põhiliselt parema palga peale. Eestist ja Poolast minejate hulk vähenenud, kuna seal on palgad tõusnud. Eesti puhul räägitakse juba ajaloolisest pöördest: Soomest pöördub Eestisse tagasi rohkem inimesi, kui sealt tuleb tööle Soome, kirjutab portaal. 

Spetsialistid lähevad tagasi, räägib 29 aastat Soomes elanud eestlane Toomas. Kui ta Soome tuli, siis oli seal elu "hoopis teine" võrreldes Eestiga. Nüüd on vahed teatud ametite puhul nii väiksed, et üle lahe käimine ei tasu enam ära. 

Ühiskonnategelane politoloog ja publitsist Rodion Denissov
© Sputnik / Александр Заболотный

Ukrainas on keskmine palk 350 eurot kuus, ehitusel veelgi madalam. Ukrainlased teevad asju, millega eestlased enam nõus pole, räägib ehituse ametiühingu Rakennusliitto eestlasest piirkonnajuht Urmet Aru.

Soomes töötavate ukrainlaste arvu keegi täpselt ei tea. Lisaks ametlikult Soome ettevõtetes registreeritud töötajatele on need, kes on nö komandeeritud. Need komandeeritud töötajad on ametlikult välismaa ettevõtes tööl. Neid on viimase nelja aastaga olnud Soome ehitustel ligi 100 000, põhiliselt Eesti, Poola, Saksa, Läti ja Leedu ettevõtetest. 

Soome valitsus soovib, et Soome tuleks 20 000 töötajat aastas, aga mitte odava töö peale, vaid sellistesse sektoritesse nagu infotehnoloogia. Eestist pärit töötajaid on Soome ettevõtetes ametlikult sama palju kui on Kokkolas elanikke – 47 500. Ukrainlasi on 12 900.

Kõige levinumad välismaalaste ametid on Soomes koristaja ja koduabiline. Iga neljas on selles vallas välismaalane. Ehitajatest on välismaalane iga kaheksas. Kõigist töötajatest kokku on välismaalane Soomes iga 16-s töötaja.

Ukrainlased Eestis 

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et suur hulk Eestisse tööle saabuvaid ukrainlasi on juba teatud osas Eesti ühiskonnast negatiivseid tundeid tekitanud. 

Eesti ühiskonna hirmud ja kompleksid ukrainlaste ees on tingitud asjaolust, et ühelt poolt Eestisse raha teenima tulevad ukrainlased aitavad riigi majandust arendada, kuna nad on nõus töötama väiksema palga eest, kui kohalikud elanikud, teisalt langetab see juba Eestis väljakujunenud töötasusid ja võtab eestlaste endi sissetuleku ära.

Ka Mupo inspektoritel on ukraina päritolu kodanikega viimasel ajal palju probleeme. Piletikontrolli sõnul on rohke võõrtööjõu sissetoomine Tallinna hüppeliselt tõstnud piletita välismaalaste arvukust. Eriti torkab see silma ukraina ehitustööliste puhul.

Eesti valitsus kiitis heaks ettepaneku, mille kohaselt hakatakse Ukraina ja Valgevene kodanikelt jälle pikaajalise viisa eest raha nõudma. Meede on mõeldud võõrtööjõule võrdsete tingimuste loomiseks ja ka riigikassa täiendamiseks.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Hakkab peale: valgevenelaste ja ukrainlaste viisad muutuvad tasulisteks
Kahjulik viisavabadus. Eesti minister teeb ettepaneku ukrainlaste sisserännet piirata
Siseminister soovib pseudo-ukrainlaste tõttu lõpetada viisavabaduse Ukrainaga
Tagid:
majandus, võõrtööjõud, Eesti, Soome, Ukraina

Peamised teemad