23:31 26. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Välisuudised
lühendatud link
Putini suur pressikonverents 2019 (9)
0 0

Ukraina presidendi Zelenski iseloomustamine, Donbassi rahvavabariikide staatus, miljardid eurod gaasi eest – seda ja paljut muudki puudutas Venemaa riigipea Vladimir Putin Moskva maailmakaubanduskeskuses toimunud pressikonverentsil.

TALLINN, 19. detsember — Sputnik. Veel mõned olulised teemad, mida Venemaa president Vladimir Putin pressikonverentsil puudutas, olid Vene-Ukraina suhete, gaasilepingute, Donbassi rahvavabariikide ja Minski lepingute teema.

Kellele saab iseloomustusi anda

Esimene, kes selle kohta küsimuse esitas, oli Esimese kanali esindaja, kes palus Putinil Ukraina presidenti Vladimir Zelenskit iseloomustada. Vene riigipea vastas kohe, et eelistab mitte anda iseloomustusi mitte ainult praegustele poliitilistele liidritele, vaid ka "pensionile läinutele", uskudes, et see ei ole õige ja on asjakohane ainult ajalooliste tegelaste jaoks.

Puudutades edasisi läbirääkimisi "Normandia formaadis", rõhutas Putin, et nende jätkamiseks pole muud alust, kui olemasolevad Minski kokkulepped.

"Minsk-2" võtmeks on eristaatus, mis tuleks Ukraina põhiseadusse sisse viia. Kiievis seda siiski teha ei soovita. Vaja on otsest dialoogi Donbassiga, kuid ka seda pole," rõhutas Putin.

Tema sõnul pole Donbassi konflikti lahendamise alus kuhugi kadunud. "Kuid mingil põhjusel ei taha Kiiev vägesid kogu piirijoonelt tagasi tõmmata. See on murettekitav. Kuid igal juhul on "Normandia formaadi" töö hea," ütles Vene Föderatsiooni president.

Donbass ei loobi tühje sõnu

Sõna anti Ukraina ajakirjanikule Roman Tsõmbaljukile - pressikonverentside püsikülalisele, kes kasutades Kiievi jaoks tavapärast terminoloogiat, küsis: "Millal likvideerib Venemaa Donbassi "okupatsioonivalitsuse" organid ja "annab Kiievile kolm miljardit dollarit gaasi eest?".

Ukraina ajakirjanikule vastates tuletas Putin meelde, et just Ukraina omaaegne president Petro Porošenko nõudis Minski lepingute allkirjastamisel, et dokumendile peaksid allkirjad lisama ka tunnustamata vabariikide esindajad.

"LRV-s ja DRV-s keelduti seda tegemast. Kuid Moskva veenis neid ikkagi, see tähendab, et just Kiiev tunnustas LRV-d ja DRV-d," ütles Vene Föderatsiooni president.

Lisaks rõhutas ta, et Donbassis toimusid demokraatlikud valimised ja Minski kokkulepetes täpsustati, millele vabariigid pretendeerida võivad – keelele, oma õiguskaitseorganitele jne.

Putini sõnul on Donbassi küsimus vaja lahendada mitte sunniviisiliselt, vaid dialoogis inimestega. "Kiiev eraldas ise Donbassi, kehtestades selle territooriumile täieliku blokaadi. "Donbass tühje sõnu ei pillu." See väljend kuulub huligaanide kõnepruuki, kuid see on tõde," sõnas ta.

Kes kellele ja kui palju võlgneb

Puudutades kolme miljardi euro tagastamise nõudeid, tuletas Putin meelde, et Londoni kohtu otsuse kohaselt peab Kiiev ise eurovõlakirjade eest kolm miljardit dollarit tagastama, kuid ei tee seda. Kommenteerides Stockholmi vahekohtu otsust, nimetas Vene Föderatsiooni president seda "poliitiliseks".

"Mingi jaburus. Otsuse aluseks on "Ukraina keeruline majanduslik olukord!" See ei ole argument ja näitab, et lahend on poliitiline," sõnas ta ja lisas, et Venemaa on valmis Ukrainasse gaasi soodushinnaga tarnima.

Ukraina soovib vältida vastutust gaasisõja alustamise eest, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Мазуркевич

"Me ei kavatse gaasilepingut sõlmida, et sellest siis keelduda. Tahame jätkata Ukraina transiiti ja isegi allahindlust andma. Venemaa otsib gaasiküsimusele lahendust, mis oleks vastuvõetav kõigile, sealhulgas Ukrainale," ütles Putin.

Vastates ajakirjanik Dmitri Simesi küsimusele USA kongressi poolt vastu võetud Venemaa-vastaste sanktsioonide kohta, mille põhjuseks on "Ukraina transiidi säilitamine", vastas Putin hämminguga.

"Me tahame seda tegelikult ise säilitada. Kui USA tahaks Ukrainat ka tegelikult aidata, siis andku nad pigem raha, soodusmääraga laene, mitte ainult lubadusi, millel puudub rahaline kate. Kuid võta näpust, ei anna nad tuhkagi," ütles ta.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et neljapäeval, 19. detsembril toimus Venemaa presidendi Vladimir Putin pressikonverents.

Venemaa president Vlamdimir Putin lubas ka toetada Sputnik Eesti töötajaid, kellele Eesti ametivõimude poolt ennekuulmatut survet avaldatakse. Nõnda väitis ta suurel pressikonverentsil peatoimetaja Elena Cherysheva küsimusele vastates.

Lugege lisaks:

Teema:
Putini suur pressikonverents 2019 (9)

Samal teemal

Putini suur pressikonverents 2019
Tagid:
Venemaa, gaas, Ukraina, majandus, poliitika, pressikonverents, Vladimir Putin

Peamised teemad