23:46 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
0 0

Euroliit loodab USA ja Hiina vahelise kaubandussõja lõppemisele, kuid talle teeb muret selle rahulepingu salastatus, mis võib eksportivatele Euroopa ettevõtetele tuua ebameeldivaid üllatusi.

TALLINN, 20. detsember — Sputnik, Aleksei Toom. Hiina Rahvavabariik ja Ameerika Ühendriigid kavatsevad sõlmida kaubandusrahulepingu raames esimese kokkulepete paketi, mis võib vähendada kaubandussõja pinget maailma kahe suurima majanduse vahel ja edaspidi selle lõpetada. Peking kinnitab, et tal on tihedad kontaktid Washingtoniga "esimese faasi" leppe sõlmimiseks valmistumise protsessis.

Hiina kaubandusminister Gao Feng ütles 19. detsembril pressikonverentsil Pekingis, et pooled, kes on leppe sõlmimiseks valmistumise järgus, ei saa esialgu eelseisva tehingu üksikasju avalikustada. "Pärast leppe ametlikku allkirjastamist antakse selle sisust avalikkusele teada," tsiteerib Fengi Singapuri ajaleht The Straits Times.

USA esindajad räägivad tehingu üksikasjadesse laskumata Hiina valmisolekust osta oluliselt rohkem Ameerika kaupu ja teenuseid vastuseks Hiina kaupadele kehtestatud imporditariifide alandamisele. Peking nõustub USA eksportijate toodete ja teenuste ostmise järsu suurendamisega — vähemalt 200 miljardi dollari võrra — lähema kahe aasta jooksul, kuid Washington ei tühista seejuures kõrgendatud tolle, mis ta on vare, kehtestanud impordile Hiinast. Samas "külmutatakse" kõik varem välja kuulutatud, kuid veel kehtestamata vastastikused sanktsioonid.

USA toodete eksport HRVsse võib vähendada ELi tulusid

Oletatakse, et hiinlased hakkavad oluliselt suuremates kogustes ostma USAst energiakandjaid, nisu, maisi, farmaatsiatooteid ja finantsteenuseid.

Ühendriigid ja Hiina on valmis sõlmima "ajaloolise" kaubandusleppe, nagu on varem teatanud intervjuus telekanalile CBS News USA esindaja kaubandusläbirääkimistel Hiinaga Robert Lighthizer.

Tema Hiina kolleegid on avaldustega vaoshoitumad, kuid ometi on nad üles näidanud ettevaatlikku optimismi. Aasia fonditurud pöörasid kasvule nende teadete peale, et maailma kahe suurima majanduse vaheline kaubandussõda, mis on aeglustanud peaaegu kõigi riikide majanduskasvu, võib varsti lõppeda.

Euroopa Liit väljendas heakskiitu vaenupoolte võimalikule leppimisele. Nende lahkhelid tulevad muuhulgas kahjuks ka Euroopa riikide majandusele. Kuid üksikasjalikest kommentaaridest seoses võimalikule läbirääkimiste edule USA ja HRV vahel on Brüssel esialgu hoidunud. Et kavandatava kokkuleppe üksikasjad on esialgu teadmata, ei pruugi mõned selle sätted osutuda euroliidule kuigi meeldivaks.

Lugege lisaks:

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)

Samal teemal

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu
Tagid:
majandus, kaubandussõda, Hiina, USA

Peamised teemad