07:11 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Välisuudised
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
0 0

Moskva ja Kiiev leppisid kokku, et loobuvad alates uusaastast vastastikustest pretensioonidest gaasitarnete asjus ja vabastavad tulevaste kohtulahendite täitmise tagamiseks arestitud varad.

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. Venemaa ja Ukraina jõudsid kokkuleppele vastastikuste pretensioonide tühistamise kohta alates 1. jaanuarist, teatas Venemaa energeetikaminister Aleksandr Novak.

"Me leppisime kokku, et alustame 1. jaanuarist nullist ja tühistame vastastikused pretensioonid, vabastame tulevaste kohtulahendite täitmise tagamiseks arestitud varad," vahendab RIA Novosti Venemaa energeetikaministri Aleksandr Novaki sõnu.

Kokkulepe sellistest kohtuasjadest loobumise kohta, milles ei ole tehtud lõplikku lahendit, on osa gaasikoostöö protokollist, millele Venemaa ja Ukraina kirjutasid alla 20. detsembril. Dokumendi kohaselt sõlmib Gazprom Ukraina gaasitranspordisüsteemi käitava ettevõttega käitajatevahelise kokkuleppe ja Naftogaziga transpordiks vajalike võimsuste broneerimise leppe.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, sai kompromissiga lõppenud Vene–Ukraina läbirääkimiste tulemuseks otsus selle kohta, et Moskva ja Kiievi vahel sõlmitakse viieaastane leping gaasi transiidi jätkamise kohta.

Konkreetse tariifi kehtestamisel on selle transiidi maht 2020. aastal 65 miljardit kuupmeetrit ja 2021. aastast 2024. aastani 40 miljardit kuupmeetrit aastas. Seejuures, nagu kompromissi saavutamisel ikka, tuli läbirääkimiste mõlemal poolel teha mitmeid vastastikuseid järeleandmisi.

Mis puutub juriidiliste lahkhelide reguleerimisse, siis Gazprom nõustus maksma Naftogazile Stockholmi vahekohtu seniste lahendite alusel 2,9 miljardit dollarit, Ukraina valitsus peab aga sõlmima Gazpromiga "rahulepingu" 7,4 miljardi dollari suuruste monopоlivastaste pretensioonide jätmise kohta.

Praegune leping Vene gaasi transiidiks Ukraina kaudu lõpeb 2019. aasta lõpus.

Brüsseli suureks kergenduseks on õnnestunud Venemaal ja Ukrainal poolte järjekordsel kohtumisel Berliinis jõuda "põhimõttelistele kokkulepetele" maagaasi transiidi jätkamiseks Ukraina territooriumi kaudu Euroopa riikidesse.

Lugege lisaks: 

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Gaas - perspektiivne energia
Tagid:
majandus, gaas, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad