21:31 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Välisuudised
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
0 0

Tagades uue kokkuleppe tingimused, mis võimaldavad jätkata Vene gaasi transiiti Ukraina kaudu euroliitu, nõustus Gazprom Naftogaasi nõuetega.

TALLINN, 28. detsember — Sputnik. Vene kontsern Gazprom maksis Ukraina kontsernile Naftogaz Stockholmi kohtu otsuse alusel täielikult välja 2,9 miljardit dollarit.

Sellest teatas RIA Novostile Gazpromi esindaja. Ta täpsustas, et väljamakse on tehtud kahe ettevõtte vahel tänavu 20. detsembril sõlmitud gaasikoostööleppes ettenähtud tähtaegade jooksul.

2017. aasta detsembris ja 2018. aasta veebruaris tegi Stockholmi vahekohus otsused Gazpromi ja Naftogazi vaidlustes gaasi tarne- ja transiidilepete üle. Vahekohtunikud tegid vastastikuste nõuete tasaarvestuse, mistõttu Gazprom pidi maksma Ukraina ettevõttele 2,56 miljardit dollarit. Hiljem kasvas see summa intresside arvel.

Vene ettevõte püüdis lahendit vaidlustada, kuid tänavu 27. novembril lükkas Rootsi Svea apellatsioonikohus tema apellatsiooni lõplikult tagasi.

Ukraina Naftogazi pressiteenistus kinnitas raha kättesaamist Vene Gazpromilt Stockholmi vahekohtu otsuse kohaselt.

"Me kinnitame, et oleme saanud Gazpromilt 2,918 miljardit dollarit hüvitist Stockholmi vahekohtu 2018. aasta otsuse täitmiseks," seisab ettevõtte teates.

Venemaa asepeaminister Dmitri Kozak nimetas selle hüvitise väljamaksmist aga "tilgaks meres" võrreldes nende kuludega, mis Moskva oleks võinud kanda vastasel korral.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, sai kompromissiga lõppenud Vene–Ukraina läbirääkimiste tulemuseks otsus selle kohta, et Moskva ja Kiievi vahel sõlmitakse viieaastane leping gaasi transiidi jätkamise kohta.

Konkreetse tariifi kehtestamisel on selle transiidi maht 2020. aastal 65 miljardit kuupmeetrit ja 2021. aastast 2024. aastani 40 miljardit kuupmeetrit aastas. Seejuures, nagu kompromissi saavutamisel ikka, tuli läbirääkimiste mõlemal poolel teha mitmeid vastastikuseid järeleandmisi.

Moskva ja Kiiev leppisid ka kokku, et loobuvad alates uusaastast vastastikustest pretensioonidest gaasitarnete asjus ja vabastavad tulevaste kohtulahendite täitmise tagamiseks arestitud varad.

"Me leppisime kokku, et alustame 1. jaanuarist nullist ja tühistame vastastikused pretensioonid, vabastame tulevaste kohtulahendite täitmise tagamiseks arestitud varad," ütles Venemaa energeetikaminister Aleksandr Novak.

Lugege lisaks: 

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Gaas - perspektiivne energia
Tagid:
transiit, majandus, Naftogaz, Gazprom, Venemaa, Ukraina, gaas

Peamised teemad